Author Archives: bulakk

Panteon kurpiowskich twórców ludowych

      Możliwość komentowania Panteon kurpiowskich twórców ludowych została wyłączona

Lektura przedwojennych czasopism przynosi krótką informację, iż Pani Franciszka Dąbkowska z Myszyńca uznawana była za jedną z najlepszych osób w kraju tworzących wycinanki ludowe. Może ktoś wie coś więcej o naszej Kurpiance? /Siew, 15.03.1936, nr 11, R.23, s. 161/.

Z życia kurpiowskiej młodzieży

      Możliwość komentowania Z życia kurpiowskiej młodzieży została wyłączona

ŻAŁOBA W WOJ. BIAŁOSTOCKIEM. 14 maja b. r. delegacja Wojewódzkiego Związku Młodej Wsi w Białymstoku złożyła kondolencje z powodu śmierci Józefa Piłsudskiego na ręce pana wojewody Białostockiego i wpisała się do księgi kondolencyjnej. Koła na terenie województwa wzięły gromadny udział w uroczystościach żałobnych, organizowanych przez miejscowe komitety, oraz odbyły specjalne zebrania, na których wykonano zarządzenia organizacyjne. Na uroczystości pogrzebowe do… Read more »

Przykład kurpiowskiej młodzieży

      Możliwość komentowania Przykład kurpiowskiej młodzieży została wyłączona

Siew Młodej Wsi: organ Centralnego Związku Młodej Wsi 1937 r., R.24, nr 26-27, przynosi relację z pierwszego kongresu tej organizacji. Kongres odbył się w Warszawie w dniach 19-20.06.1937 roku. Pośród uczestników zjazdu obecny był Marszałek Polski Edward Rydz Śmigły. Defilada kongresu trwała ok. 1,5 godziny i rozciągała się na 12 km długości. Pośród uczestników defilady nie mogło zabraknąć przedstawicieli Kurpiowszczyzny,… Read more »

Patriotyczny obraz

      Możliwość komentowania Patriotyczny obraz została wyłączona

We wspomnieniach Henryka Dąbrowskiego – wówczas kilkuletniego chłopca, odnajdujemy piękny fragment – akcent z domu państwa Parzychów /mieszkańców Dąbrówki podczas II wojny światowej/, o wydarzeniach z sierpnia 1920 roku: „…w domu na jego łóżkiem wisiał duży obraz pod tytułem „Cud nad Wisłą w 1920 roku”. Wierzyłem w takie rzeczy, więc bardzo przyglądałem się temu obrazowi, szukając szczególnie Pana Boga i… Read more »

W hołdzie ks. Walentemu Placydowi Podgórskiemu

      Możliwość komentowania W hołdzie ks. Walentemu Placydowi Podgórskiemu została wyłączona

O fakcie uczestnictwa ks. Walentego Placyda Podgórskiego – spoczywającego na dąbrowskim cmentarzu – w powstaniu styczniowym, pisaliśmy już wielokrotnie. Czas biegnie, zmieniają się pokolenia, a nasze zobowiązanie wobec tego kapłana wciąż czeka do wypełnienia. Dotychczasowe lokalne próby uczynienia miejsca spoczynku tegoż kapłana, miejscem pamięci narodowej, jakoś nie mogą znaleźć pozytywnego efektu. Stosowne przepisy i instytucje są, ale czegoś jednak wciąż… Read more »