Category Archives: Ciekawostki

Panteon kurpiowskich twórców ludowych

      Możliwość komentowania Panteon kurpiowskich twórców ludowych została wyłączona

Lektura przedwojennych czasopism przynosi krótką informację, iż Pani Franciszka Dąbkowska z Myszyńca uznawana była za jedną z najlepszych osób w kraju tworzących wycinanki ludowe. Może ktoś wie coś więcej o naszej Kurpiance? /Siew, 15.03.1936, nr 11, R.23, s. 161/.

Pięknie o młodzieży diecezji łomżyńskiej

      Możliwość komentowania Pięknie o młodzieży diecezji łomżyńskiej została wyłączona

Na łamach gazety „Wszechpolak: narodowe pismo akademickie” 11.07.1937, R1, nr 24, odnajdujemy piękny artykuł o pielgrzymce młodzieży z diecezji łomżyńskiej na Jasną Góórę. W relacji czytamy  m.in.:  „…Kulminacyjnym punktem uroczystości było ślubowanie i wspaniała procesja, która drugiego dnia pobytu w Częstochowie wieczorem wyruszyła na  wały Jasnej Góry. Niesione w procesji przez wszystkich uczestników płonące lampiony, wznoszące się i opadające równomiernie… Read more »

Czy nie stać nas na to?

      Możliwość komentowania Czy nie stać nas na to? została wyłączona

W publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Białymstoku zatytułowanej: „Katalog miejsc pamięci powstania styczniowego w województwie podlaskim” odnajdujemy taki oto ciekawy wpis o Kuziach: „..Kuzie (fot. nr 249) – [za s. z.: 16.4.64. Rozpędziwszy załogę w Gątorzach ruszyli Wolski, Kaziegrodzki iBugielski ku Nowogrodowi, a stamtąd pod Kuzie, gdzie spotkali się z5 (?) rotami piechoty moskiewskiej. Pozycja sprzyjała powstańcom, atoli… Read more »

Wojenne losy Dąbrówki

      Możliwość komentowania Wojenne losy Dąbrówki została wyłączona

Henryk Dąbrowski – rodak z Dąbrówki, we swych wspomnieniach :Drogami Kurpiowszczyzny – Dąbrówka, cz. I s. 163-164, m.in. tak pisze o swej rodzinnej wiosce: „… Rozmyślania moje przerwał ojciec wiadomością, że niemieckie wojska okupacyjne w Dąbrówce rozebrali całą wieś i zbudowali sobie bunkry w ziemi, żeby przetrwać i przesiedzieć ciężką zimę. Została tylko nasza organistówka, domy Bałdygów, plebania, kościół i… Read more »

Z dziejów lokalnej edukacji

      Możliwość komentowania Z dziejów lokalnej edukacji została wyłączona

W 1937 roku Adam Chętnik tak pisał: „…W parafii jest szkół powszechnych 3; 2 dwuklasowe w Szkwie i Dąbrówce i 1 klasowa w Płoszycach. Szkoły są w budynkach wynajętych. Obecnie na wiosnę w Dąbrówce rozpoczęto budowę własnego budynku szkolnego z drzewa na piaszczystym wzgórku za cmentarzem grzebalnym. Jak widać z części zrębu szkoła będzie pokaźnych rozmiarów…”