Monthly Archives: Luty 2021

O spokój duszy śp. Jana Lenkowskiego

      Możliwość komentowania O spokój duszy śp. Jana Lenkowskiego została wyłączona

„Boże nie bądź mu sędzią, ale zbawicielem” „Nie umiera Ten, kto jest w pamięci naszej” 02.03.2021 roku o godz. 7.30 w kościele  parafialnym w Dąbrówce, zostanie odprawiona Eucharystia w intencji śp. JANA LENKOWSKIEGO o łaskę przebaczenia grzechów i wieczne zbawienie. Mszę św. została zamówiona przez Radnych Gminy Lelis. Słowa podziękowania za ten dar składa  córka zmarłego Anna Lenkowska – Sołtys… Read more »

Akcenty z Dąbrówki

      Możliwość komentowania Akcenty z Dąbrówki została wyłączona

Zaglądając na stronę internetową Starostwa Powiatowego w Ostrołęce odnajdujemy dąbrowskie akcenty. Otóż w zakładce ” Kapliczki i cmentarze” /https://powiatostrolecki.pl/223/kapliczki-i-cmentarze.html/ w albumie zdjęć, możemy zobacz dwa zdjęcia z Dąbrówki. Miłe. Zerknijmy w wolnej chwili.

Nasza gwara

      Możliwość komentowania Nasza gwara została wyłączona

Trzeba mówić „całom gambom, nie do końca czysto, za to od serca” – mawiają Kurpie. Dla mieszkańców Kurpiowszczyzny gwara,  to element tożsamości lokalnej. Przekazywany z pokolenia na pokolenie, ale mówienie gwarą nie wymaga specjalnych umiejętności. Gwara, która dawniej kojarzyła się tylko z ludźmi starszymi, dziś powraca. Coraz większa popularności sztuki czyni ku temu dobry klimat. Opracowano i wydano już słowniki gwary… Read more »

Złote ziarna

      Możliwość komentowania Złote ziarna została wyłączona

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.” – George’a Santayana

Status quo?

      Możliwość komentowania Status quo? została wyłączona

Status quo to nic innego jak stały stan rzeczy, stan, który nie ulega zmianie, trwa. Często używa się tego zwrotu, chcąc podkreślić czyjąś wolę zachowania tego stanu, a więc niechęć do zmian, nowości, podejmowania inicjatywy, co może mieć zarówno korzystne, jak i niekorzystne konsekwencje. Spójrzmy wokół. Podejmijmy trud zmian, zwłaszcza społecznych, politycznych, religijnych, gospodarczych czy edukacyjnych. Nie zawsze jest to… Read more »