Daily Archives: 08.03.2021

Wstrzemięźliwość

      Możliwość komentowania Wstrzemięźliwość została wyłączona

„Jak dobroczynny wpływ wywiera wstrzemię­źliwość tak na moralny, jak i materialny stan szczególnie wieśniaków, tego przykład daje się widzieć na Kurpiach zamieszkałych w Ostrołęckim w Królestwie Polskim, gdzie wstrzemięźliwość głębokie zapuściła ko­rzenie. Lud ten przed niedawnym jeszcze czasem tak był pogrążony w pijaństwie, że skutkiem nieszczęsne­go nałogu w największej zostawał nędzy i opuszcze­niu. Od lat kilkunastu usiłowania wstrzemięźliwości do­konane po… Read more »

Z ruchu chłopskiego

      Możliwość komentowania Z ruchu chłopskiego została wyłączona

„ZAGON” – organ niezależnej partii chłopskiej wydawany w Warszawie 16.01.1927 nr 1, w rubryce „Głos Wsi” przynosi taki oto artykuł z naszych stron: „Już i my nie śpimy.  Z okręgu wyborczego Łom­ża, do którego jeszcze były przyłączone powiaty Kolno i Ostrołęka, nie wyszedł przy zeszłych wybo­rach żaden z kandydatów lewicowych. W dobie obecnej, ludowi tak zbrzydły gadaniny pustych słów, jakimi… Read more »

Złote ziarna

      Możliwość komentowania Złote ziarna została wyłączona

„Każdy lud może żyć i rozwijać się tylko dotąd, dokąd zna i szanuje swoją przeszłość, a ginie gdy traci dla niej szacunek”. – L. A. Seneka

Obraz MB Nieustającej Pomocy w Dąbrówce

      Możliwość komentowania Obraz MB Nieustającej Pomocy w Dąbrówce została wyłączona

Poniżej notka prasowa z Gazety Świątecznej datowanej na październik 1898 nr 4 /926/ R.18. Mowa w niej o obrazie MB Nieustającej Pomocy w Dąbrówce, który obecnie umieszczony jest w prawym ołtarzu bocznym świątyni. Swego czasu były Proboszcz parafii w Dąbrówce został poinformowany o fakcie odnalezienia tej wzmianki prasowej. Wieści Gminne także informowały o niej. Warto jednak jeszcze raz przypomnieć ją…. Read more »

Miłe Panie….

      Możliwość komentowania Miłe Panie…. została wyłączona

” …Kobieta to…. czynienie dobra, wrażliwość, troska o innych nadzieja i miłość…„ Wszystkim Paniom! Dużym i małym, w Dniu Kobiet dziękuję Wam za to że jesteście, że staracie się tworzyć otaczający nas świat lepszym. Przesyłam najlepsze życzenia dużo zdrowia,  samych pogodnych dni, spełnienia marzeń, moc sukcesów. Niech radość i uśmiech towarzyszą Wam każdego dnia, a uczucie przyjaźni i miłości dają… Read more »