Daily Archives: 13.03.2021

Pięknie o młodzieży

      Możliwość komentowania Pięknie o młodzieży została wyłączona

Na łamach Przewodnika Katolickiego s.13, z dnia 20 lipca 1930 roku nr 29 R.36 odnajdujemy piękne słowa Proboszcza z Dąbrówki Ks. E.A. Umińskiego o polskiej młodzieży wypowiedziane podczas Kongresu Eucharystycznego w Poznaniu. Kapłan ten, posługiwał w Dąbrówce tuż pod koniec XIX wieku. Zawdzięczamy mu m.in. obraz MB Nieustającej Pomocy pobłogosławiony Papieża oraz „drugi” pochówek ks. W.P. Podgórskiego, dwa niezwykłe i… Read more »

Złote ziarna

      Możliwość komentowania Złote ziarna została wyłączona

„Bogatszym człowiek dobry, chociaż żebrze, niż zły, co z srebra pije i jada na srebrze” – Wacław Potocki

Z myśli starego Proboszcza

      Możliwość komentowania Z myśli starego Proboszcza została wyłączona

„…Należy ułatwić dostęp wiernym do świątyni przez urządzenie ażu­rowej bramy w kruchcie wprost tabernakulum, zamkniętej na dobry zamek przed złodziejami. Brama taka powinna być zamykana drzwiami pod sam wieczór. Należy przyuczać wszystkich, ale szczególnie dziatwę szkolną, aby po lekcjach wstępowała do kościoła na krótką 'adorację. Oby wszędzie Msza św. połączona z Komunją św. stała się dla wier­nych słońcem dnia całego,… Read more »

Ze stron Wisły

      Możliwość komentowania Ze stron Wisły została wyłączona

Tym razem trzy zdjęcia, które ukazały się na łamach Wisły – miesięcznika geograficzno – etnograficznego pod koniec XIX wieku. Dokumentują one wizerunki naszych przodków i warunki ich zamieszkiwania. Szkoda, iż brak jest pod nimi więcej szczegółów. Potwierdzają one to co można spotkać w różnego rodzaju publikacjach o Kurpiach: pobożność, urodę, ład, ukochaną puszczę, bogactwo stroju i izby. Rzadkie i piękne… Read more »