Daily Archives: 14.03.2021

Trenuj kolarstwo

      Możliwość komentowania Trenuj kolarstwo została wyłączona

Regionalny Klub Kolarski KURPIE w Ostrołęce zaprasza na treningi. Zaproszenie tym bardziej ważne, iż w tym klubie młodzi adepci kolarstwa mogą spotkać wielu cennych kolarzy naszego regionu. Kiedyś oni stanowili kolarską wizytówkę Kurpi, dzisiaj swoją wiedzę, doświadczenie chcą przekazać innym. Jak widać ich miłość do kolarstwa nie wygasła i mimo upływu lat trwa. Przypomnijmy, iż w najlepszych latach z Dąbrówki… Read more »

Z Ameryki do Rzymu

      Możliwość komentowania Z Ameryki do Rzymu została wyłączona

Zachęcam do lektury artykułu z Przewodnika Katolickiego nr 29, R. 31, z dnia 19.07.1925 s. 367: „Pierwsza polska pielgrzymka z Ameryki w Rzymie”. To kolejny przykład zaangażowania ks. E.A. Umińskiego w życie amerykańskich Polaków. Rzeczy niemożliwe stały się po raz kolejny możliwymi. W tym kontekście warto spojrzeć na cudowne wydarzenia w Dąbrówce, o których wiemy jedynie na podstawie tradycji. Nie… Read more »

Kurpiowskie jałowce i nie tylko

      Możliwość komentowania Kurpiowskie jałowce i nie tylko została wyłączona

Na łamach książki „Puszczaki” wydanej w Katowicach 1937 roku /autor nieznany/odnajdujemy wiele ciekawostek z kurpiowskich stron. Jedną z nich jest informacja o niezwykłych jałowcach, które można jeszcze było spotkać w Dąbrówce, Szkwie lub Olszewce. Autor książki wspomina też o pięknych wysmukłych sosnach puszczańskich rosnących m.in. w okolicach Dąbrówki. Warto też zwrócić uwagę na zdjęcie Kurpianek przy kapliczce. Nieodparcie odnosi się… Read more »

Z twórczości ks. E.A. Umińskiego

      Możliwość komentowania Z twórczości ks. E.A. Umińskiego została wyłączona

Wśród kapłanów, którzy przybywali do Ameryki z ziem polskich, wielu docierało bez właściwej aprobaty zwierzchników. Niektórzy poszukiwali wręcz w Ameryce schronienia lub widzieli ją jako miejsce łatwej „kariery”, w starym kraju niemożliwej. Przypadek taki stanowił przyjazd ks. Edwarda Umińskiego z diecezji płockiej. Pogrzeb pijaka Macugi, Emigrant w Ameryce to cząstka pracy literackiej ks. Umińskiego. Posłuchajmy piosenki „Emigrant w Ameryce”, autorem… Read more »

Poznajemy Proboszczów parafii Dąbrówka

      Możliwość komentowania Poznajemy Proboszczów parafii Dąbrówka została wyłączona

Załączona fotografia przedstawia ks. A. Umińskiego – działacza społecznego w USA – fotografia portretowa. Więcej wkrótce. Źródło: Ilustrowany Kurier Codzienny. Słowa podziękowania dla mieszkańca Dąbrówki – Pawła Niedbały za przesłanie fotografii.