Daily Archives: 15.03.2021

„Polska Górka w Laskach”

      Możliwość komentowania „Polska Górka w Laskach” została wyłączona

Poszukuję kogoś, kto coś wie o „Polskiej Górce w Laskach /w powiecie kolneńskim/”. Ostatnio spotkałem takie określenie wśród miejsc pamięci narodowych na Kurpiowszczyźnie? Będę wdzięczny za każde info.

„Kurpie. Legendy i opowieści” z naszymi akcentami

      Możliwość komentowania „Kurpie. Legendy i opowieści” z naszymi akcentami została wyłączona

W książce znajduje się 50 opowieści, do każdej dołączony jest krótki słowniczek oraz komentarze.  Ubogacają ją ilustracje także rysunki. rysunki Wydawnictwo jest dedykowane przyjaciołom Kurpiów i Kurpiowszczyzny w kraju i za granicą. My, mieszkańcy Dąbrówki i okolic, mamy szczególny powód do dumy, gdyż zawiera ona wiele akcentów z naszych stron. Gadki kurpiowskie ks. Stanisława Tworkowskiego, opowiadanie Wandy Aptacy z Dąbrówki,… Read more »

U sąsiadów

      Możliwość komentowania U sąsiadów została wyłączona

Tuż obok, w Laskach i Dłużewie można spotkać dwie przydrożne kurpiowskie kapliczki. Wielu z nas mija je często jadąc do Łomży lub Nowogrodu. Warto czasem zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć typowe przydrożne kapliczki naszych stron. W jednej z ich ujrzymy figurę Jana Nepomucena, w drugiej zaś ludową rzeźbę. To kolejny piękny wyraz naszej historii i wiary. Nie przechodźmy obok… Read more »