Daily Archives: 17.03.2021

Legenda z okolic Goworowa

      Możliwość komentowania Legenda z okolic Goworowa została wyłączona

Podania i legendy są nieodłącznym elementem każdej wspólnoty. Obok mądrości ludowej, fikcji literackiej i ludzkiej wyobraźni, zawierają one wiele danych z wydarzeń faktycznych. Przekazywane były z pokolenia na pokolenie, zazwyczaj w formie ustnej. Przewodnik Katolicki z 30.09.1928 r. R.34, nr 40 s.11 przynosi kolejne legendy i powiastki z regionu ostrołęckiego – Kurpi Białych. Warto także zapoznać się z nimi. Popytajmy… Read more »

Z Kongresu Eucharystycznego

      Możliwość komentowania Z Kongresu Eucharystycznego została wyłączona

Początek lipca 1933, to czas kiedy to w Ostrołęce odbył się Kongres Eucharystyczny. Ludność ziemi ostrołęckiej, Kurpiowszczyzny i Mazowsza gromadziła się przed „Najświętszym Sakramentem, aby Jezusowi opowiedzieć swą miłość szczerą i swe cierpienia”. To była otwarta publiczna manifestacja wiary tutejszych Kurpiów i ich nierozerwalnej łączności z Bogiem. W jego sprawozdaniu autorstwa ks. E.Waltera odnajdujemy kilka pięknych fotografii, w tym Kurpianki… Read more »

Marcowe „Wieści Gminne”

      Możliwość komentowania Marcowe „Wieści Gminne” została wyłączona

Ukazał się nowy marcowy numer „Wieści Gminnych”. Zachęcam do jego lektury, tym bardziej, iż porusza on kilka żywotnych spraw naszej społeczności. Jedną z nich jest temat oświaty, który był przedmiotem obrad Komisji Rady Gminy Lelis. Radni dyskutowali, problem był jest i narasta, a merytorycznych decyzji nadal brak. Dlaczego i kto ma ją podjąć? Problem przytulisko w Gnatach zajmuje w tym… Read more »

„Polska Górka” c.d.

      Możliwość komentowania „Polska Górka” c.d. została wyłączona

Dobrze jest znać swoje wczoraj. Bez korzeni drzewo usycha. Nazwa tajemniczej „Polskiej Górki” pod wsią Laski w Kolneńskich pojawia się w jednej z publikacji, jako miejsce pamięci narodowej. O którą górkę chodzi? Co ona ukrywa? Może ktoś wie? Popytajmy. Może jeszcze żyje ktoś, kto da jakieś światło w tym zakresie. Troska o dobro wspólne zobowiązuje nas wszystkich. Poniżej fragment publikacji… Read more »

Ostrołęccy ułani z wizytą w Poznaniu

      Możliwość komentowania Ostrołęccy ułani z wizytą w Poznaniu została wyłączona

Ostrołęka -Wojciechowice. Kawałek nieco innej już historii. Ułanów już nie ma w Ostrołęce, ale warto powspominać. Na łamach „Żołnierza Wielkopolskiego” z dnia 07.08.1927 R VII nr 39-40 odnajdujemy trzy zdjęcia z wycieczki 5-go Pułku ułanów z Ostrołęki w Poznaniu. Obecnie pozostały już tylko po nich budynki pokoszarowe.