Daily Archives: 19.03.2021

Akcja „H”

      Możliwość komentowania Akcja „H” została wyłączona

72 lata temu na łamach „Trybuny Ludu – organu Centralnego Komitetu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej” /20.03.1949, nr 78, s.7/, ukazał się artykuł o akcji „H” – kontraktowanie i skup trzody chlewnej w województwie warszawskim. Powiat ostrołęcki był w tym zakresie na końcu zestawienia. Z tego też powodu wysunięto pod jego adresem stosowne wskazówki. Z tej notki prasowej dowiadujemy się także… Read more »

Uzupełniamy wiedzę o Proboszczach Dąbrówki

      Możliwość komentowania Uzupełniamy wiedzę o Proboszczach Dąbrówki została wyłączona

Kolejna cenna informacja z życia zasłużonego kapłana polskiego w U.S.A. /i nie tylko/ została odnaleziona na łamach gazety Katolik nr 113, R.71 z dnia 20.05.1937 roku. Dotyczy ona noty o śmierci ks. Edwarda Umińskiego, kolejnego patrioty odciskającego swój ślad w parafii Dąbrówka. Poznajemy także datę jego urodzenia, roku święceń kapłańskich, ucieczkę przed aresztowaniem i ciekawostkę o pracy jako nauczyciel. Karta… Read more »

Analfabetyzm – powiat ostrołęcki

      Możliwość komentowania Analfabetyzm – powiat ostrołęcki została wyłączona

Poniżej notka z Trybuny Ludu nr 245, 07.09.1949, s.5 o walce z analfabetyzmem w powiecie ostrołęckim pod koniec lat 40-tych XX wieku. Dodatkowe kursy, powszechne zaangażowanie społeczne, dążenie władz itp są wymownym dowodem na to, iż nasi przodkowie czynili wszystko co możliwe, aby każdy umiał czytać i pisać. Obecna sytuacja pandemiczna /nauka zdalna/ poniekąd sprawia, iż nastąpił proces cofania się… Read more »

Złote ziarna

      Możliwość komentowania Złote ziarna została wyłączona

.Niech każdy, wykonując jakąkolwiek czynność, wykonuje ją tak, jak gdyby od niej losy Polski zale­żały”- Marszałek Śmigły-Rydz