Daily Archives: 27.03.2021

Niedziela Palmowa

      Możliwość komentowania Niedziela Palmowa została wyłączona

Zachęcam do lektury artykułu z www.niedziela.pl, zatytułowanego „Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła”. Edycja legnicka 12/2005. Może wielu z nas nie dane będzie uczestniczyć w tej uroczystości z uwagi na COVID-19, ale warto chociaż w ten sposób przypomnieć sobie istotę tego dnia. „Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres… Read more »

Na chłodno

      Możliwość komentowania Na chłodno została wyłączona

Rozpoczął się kolejny czas ograniczeń związanych z COVID-19. Czas tym bardziej trudny, iż obejmuje on okres świąt Wielkiej Nocy. Kolejny lockdown, kolejne obostrzenia. Lockdown, jak rok temu miał nie wrócić, ale wrócił. Coś chyba poszło nie tak? Opłakane skutki niemedycznych metod walki z pandemią odczuwamy coraz bardziej. Dokąd zmierza rząd w walce z pandemią , trudno powiedzieć. Jeszcze do niedawna… Read more »

Z życia Polonii Amerykańskiej

      Możliwość komentowania Z życia Polonii Amerykańskiej została wyłączona

Poniżej fragment tekstu ze strony: www.liturgicalcenter.org ukazujący osobowość ks. A.E. Umińskiego wplecioną w historia Kościoła Św. Stanisława Kostki w Plainfield, N. J.. Poczytajmy: „…Gdy się okazało, że znajduje się dostateczna liczba rodzin do utrzymania parafii, wtenczas ks. Biskup oddał sprawę organizowania ks. Kwiatkowskiemu, najstarszemu proboszczowi polskiemu w diecezji. Ks. Kwiatkowski przybył do Plainfield 19-go października, 1919 roku. Lud był spragniony… Read more »

Wiersze Adama Chętnika

      Możliwość komentowania Wiersze Adama Chętnika została wyłączona

Wszechstronna twórczość kulturowa Adama Chętnika wciąż pasjonuje i jest odkrywana. Czasopismo dla dzieci i młodzieży „Płomyk” z dn. 07.06.1933 nr 40/41 s.951-953, przynosi wiersze autorstwa „Kurpia z Nowogrodu”. Pięknie one dołączają m.in. do eksponatów muzealnych, pism, działalności politycznej, książek, gazet, wędrówek po kraju, spotkań z mieszkańcami. Wiersze te, obejmują całą Polską. Patriotyzm w pełnej krasie. Wchodźmy w niego coraz pełniej…. Read more »