Daily Archives: 28.03.2021

Homo sapiens

      Możliwość komentowania Homo sapiens została wyłączona

Aby podejmować świadome decyzje, każdy z nas musi znać tzw. „dwie strony medalu”. Winien znać „za” i „przeciw”. To jedyny sposób, aby podjąć świadomą decyzję o tym, jak chcę postępować. Tradycyjnie  media państwowe nazywane są „propagandą”, co z pewnością ma uzasadnienie, bowiem ludzie zarządzający nie chcą niczego, co odbiega od „oficjalnej narracji”. Nie chcą, aby obywatele myśleli samodzielnie, nie chcą,… Read more »

Warto zerknąć czasem

      Możliwość komentowania Warto zerknąć czasem została wyłączona

W ostatnim okresie czasu została nieco zmodyfikowana strona internetowa parafii p.w. św. Anny w Dąbrówce k. Ostrołęki. Zerkając tam możemy odnaleźć zakładkę „Ogłoszenia/ informacje” – to dobry sposób na poprawienie procesu komunikowania się w naszej wspólnocie parafialnej. http://www.sanktuariumdabrowka.pl/. Zerknijmy tam czasem być być na bieżąco.

XXV Sesja Rady Gminy Lelis

      Możliwość komentowania XXV Sesja Rady Gminy Lelis została wyłączona

Wtorek, 30 marca 2021 r. godz. 15.00 to termin rozpoczęcia się obrad XXV Sesji Rady Gminy Lelis. Wcześniej o godz. 12 posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, a o godz. 13.00 obradować będzie komisja wspólna rady.Jak widać czas lockdownu nie stanowi przeszkody do obrad. Wszystkie materiały możemy poznać na stronie radnego Pana Kamila Stepnowskiego http://www.radny.aleksandrowo.pl/. Zachęcam do analizy. Wstępna analiza… Read more »

Z życia ZMP

      Możliwość komentowania Z życia ZMP została wyłączona

Młoda Polka – czasopismo Zjednoczenia  Młodzieży Polskiej, poświęcone młodzieży żeńskiej nr 9 R.14 wrzesień 1933 przynosi info z życia ZMP oddział w Ostrołęce. Społeczne życia młodzieży kwitło i rodziło katolickiego ducha patriotyzmu. Konsekwentnie realizowano wówczas hasło i program „Naród z Kościołem, Kościół z narodem”. Tworzono jedność narodową, kulturową, społeczną. Czy nie warto wrócić do tej idei? Niezauważalnie i powoli stajemy… Read more »

Rok 1914 – wielkanocne kurpiowskie zwyczaje

      Możliwość komentowania Rok 1914 – wielkanocne kurpiowskie zwyczaje została wyłączona

Zachęcam do lektury kolejnego artykułu Adama Chętnika „Z Zielonej Puszczy” s. 250-252, z czasopisma „Ziemia” Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany nr 16, R.5 z 1914 roku. Autor przybliża nam ówczesne zwyczaje wielkanocne z parafii Nowogród. Wiele z nich pozostało u nas do dnia dzisiejszego. Ciekawy jest zwyczaj strzelania z moździerza, czy też Straż Grobu Pańskiego. Ta ostatnia jest obecna po dzień dzisiejszy… Read more »