Monthly Archives: Kwiecień 2021

Z pracy Adama Chętnika

      Możliwość komentowania Z pracy Adama Chętnika została wyłączona

Taką kiedyś snuł opowieść wójt z Kolna: Było to pod wieczór, jesienną porą. Szedł gospodarz ze wsi Kolno do domu na noc. Żeby skrócić sobie drogę, skręcił z szosy na ścieżkę koło boru. Jak każdy Kurp, maszerował boso, a buty trzymał w reku, na patyku zawieszone. Nagle zobaczył, że coś się rusza w polu. Podszedł bliżej i stwierdził, że to… Read more »

Wywieśmy flagi

      Możliwość komentowania Wywieśmy flagi została wyłączona

Początek maja to dobry czas, by zamanifestować nasz patriotyzm, dać wyraz przynależności do wspólnoty, której na imię POLSKA. Wywieśmy w tych dniach symbol narodowy, którym jest flaga narodowa. Zadbajmy, aby nie były one brudne, poszarpana, czy wypłowiałe. Wyeksponujmy też ją właściwie. Pamiętajmy: flaga powinna być traktowana w sposób szczególny, z godnością i szacunkiem Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z… Read more »

„Śpiewające buty”

      Możliwość komentowania „Śpiewające buty” została wyłączona

Ciekawy i cenny artykuł o źródle nazwy „KURPIE” odnajdujemy na łamach Ostrołęckich Zeszytów Naukowych 19/2005 s. 174-175. Nasz rodak z Dąbrówki Henryk Dąbrowski, kustosz prywatnego Muzeum Mazursko-Kurpiowskiego w Rozogach, tak pisał od czego pochodzi nazwa Kurpie: „Nareszcie. Jako Kurpiowi znającemu gwarę kurpiowską udało się mi odkryć, odpowiedzieć na pytanie, od czego pochodzi nazwa Kurpsie, Kurpie. Co prawda miałem przed sobą… Read more »

Kurpiowskie dzieci

      Możliwość komentowania Kurpiowskie dzieci została wyłączona

Zdjęcie obok pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego zostało wykonane 27.05.1948 roku. Zwróćmy uwagę na obuwie dzieci i dorosłych. Henryk Dąbrowski pisał: „Buty zwane wcześniej chodokami (od chodzenia). Kurp okręcał nogę (stopę) utkaną na krosnach, potem wybieloną, parcianą szmatą. Następnie od spodu stopy kładł kawał wyprawionej skóry zwierzęcej, tzw. surowca, mocował ją sznurkiem lub rzemieniem i tak chodził. Buty tez zwano… Read more »

Z idei samorządu

      Możliwość komentowania Z idei samorządu została wyłączona

Ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim wyraźnie stwierdzają, że radni nie są związani instrukcjami wyborców. Nie reprezentują interesów konkretnej grupy, np. przedsiębiorców lub mieszkańców danego okręgu wyborczego. Radni muszą pamiętać, że w swoich działaniach zobowiązani są uwzględniać interes wszystkich mieszkańców i kierować się dobrem całej wspólnoty. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radny w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców… Read more »