Daily Archives: 07.04.2021

Pięknie i zobowiązująco Adam Chętnik o Dąbrówce

      Możliwość komentowania Pięknie i zobowiązująco Adam Chętnik o Dąbrówce została wyłączona

„Pisząc o Dąbrówce, myślałem nie tylko o tym, by ją wyróżnić spośród innych wiosek puszczańskich, gdzie parafia i kościół powstały w specjalnych okolicznościach, gdzie na budowę kościoła – dziś najstarszego kościoła drewnianego w tych stronach – złożyło się wiele lat starań i zabiegów. Chciałem też i ludności przypomnieć te lata, gdy Dąbrówka otoczona była przez wszystkich czcią, gdy głęboka wiara… Read more »

Podziękowania

      Możliwość komentowania Podziękowania została wyłączona

Serdeczne podziękowania dla Fundacji im. Adama Chętnika i Pani Katarzyny Anieli Chętnik, za okazaną życzliwość i przesłanie kopii monografii mojej wioski Dąbrówki koło Ostrołęki. Dzisiaj, dotarła do mnie, jakże cenna pozycja książkowa:. „Dąbrówka . Kościół i parafia w pow. ostrołęckim z 9 ilustracjami”, Nowogród pod Łomżą 1937 rok, autorstwa autorstwa Adama Chętnika, Autorom upominku przesyłam piękne i serdeczne podziękowania. Serdecznie… Read more »

Triduum – ciekawostka

      Możliwość komentowania Triduum – ciekawostka została wyłączona

W średniowieczu komunię św. w Wielki Piątek przyjmował tylko kapłan. Wynikało to z bardzo małego uczestnictwa wiernych w sakramencie pokuty (pokuta była wtedy na ogół bardzo ciężka; często nie tylko modlitwa, ale również praca fizyczna na rzecz Kościoła). W efekcie nawet w Mszale z 1570 r. zapisano wyłączność komunii dla kapłana jako formalne zalecenie. Stan ten utrzymał się aż do… Read more »

Złote ziarna

      Możliwość komentowania Złote ziarna została wyłączona

„Nie kochają swego narodu ci, którzy  jakąkolwiek częścią jego gardzą”.