Daily Archives: 17.05.2021

Mariawici w Puszczy Kurpiowskiej

      Możliwość komentowania Mariawici w Puszczy Kurpiowskiej została wyłączona

Długi kąt, powiat Ostrołęcki — Gub. Łomżyńska (koresp.). Po dziesięcio-godzinnej męczącej podróży ze Sm ogorzew a ha Niedzielę (10 wrześ.) przybyli tu do nas bardzo pożądani goście Najukochańszy nasz Ojciec – Biskup Marya Jakób Próehniewski i 0. M. Sebastyan Zbirochowicz jak o pełniący obowiązki naszego proboszcza. Wszyscy byliśmy u Spowiedzi i u Komunii Świętej. Ojciec Biskup pracował bez odpoczynku od… Read more »

Z życia Łęgu Przedmiejskiego

      Możliwość komentowania Z życia Łęgu Przedmiejskiego została wyłączona

Gazeta Katolik Polski wychodząca w Katowicach, datowana na dzień 04.12.1928 roku, nr 281, R.4 donosi: „Ostrołęka. (Krwawy podział majątku), Czterech Kruczyków, w czem aż dwóch Franciszków, I jeden Władysław i jeden Karol, przy podziale majątku, i we wsi Łęk Przedmiejski, gminy ostrołęckiej, posprzeczało się, a nie mogąc uzgodnić swych żądań, wszyscy j chwycili za siekiery. Powstała ogólna rąbanina, w wyniku… Read more »

Podlej nas czasem

      Możliwość komentowania Podlej nas czasem została wyłączona

W ostatnim czasie grób ks. Walentego Placyda Podgórskiego na cmentarzu w Dąbrówce, został nieco uporządkowany. Wykoszono trawę, wyczyszczono ziemię i nasadzono kwiaty. Kwiaty, które proszą każdego człowieka dobrej woli, który będzie na tym miejscu spoczynku, aby je podlał. To nic nie kosztuje, a dobro wraca.

Było też i tak w Dąbrówce

      Możliwość komentowania Było też i tak w Dąbrówce została wyłączona

Maj – miesiąc poświęcony NMP. Warto też w tym okresie przywołać wydarzenia z początku dziejów parafii w Dąbrówce dotyczące wyznania mariawickiego, za przyczyną którego w dąbrowskiej parafii wrzało. Adam Chętnik tak pisał: …Walki religijne w parafii /przyp. red. Dąbrówka k. Ostrołęki/ były nieraz gorszące i robiły spustoszenie w duszach i umysłach. Trwało to z dziesięć lat. Udało się wreszcie pomału… Read more »