Daily Archives: 21.11.2021

Insygnia Sołtysa z XIX wieku

      Możliwość komentowania Insygnia Sołtysa z XIX wieku została wyłączona

Poniżej oryginalna zawieszka odznaki Sołtysa guberni płockiej z 19.02.1864 roku. Wówczas nasze tereny należały do niej. Odznaka sołtysa zawieszana była na szyi na metalowym łańcuchu. Sołtys posługiwał się nią przy pełnieniu swoich funkcji. Po powstaniu styczniowym car Aleksander II zdecydował o konieczności unifikacji ustroju administracji na terenach guberni zachodnich, z ustrojem obowiązującym w pozostałych częściach imperium. Spośród odrębności jakie pozostały… Read more »

„Narodowi i Ojczyźnie”

      Możliwość komentowania „Narodowi i Ojczyźnie” została wyłączona

23 listopada 2021 roku w Ostrołęce – Wojciechowicach o godz. 14.00, odbędzie się cykliczne spotkanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dla nas Kurpiów, mieszkańców gminy Lelis, parafii p.w. św. Anny w Dąbrówce owe spotkanie ma podwójną wartość. Pan dr Roman Gawrych z Nasiadek jest jednym z jego filarów. Po raz kolejny wraz ze swymi współpracownikami – przyjaciółmi pragnie oddać hołd… Read more »

Myśli innych

      Możliwość komentowania Myśli innych została wyłączona

„Jeśli ofiara częścią jest wielką miłości Ojczyz­ny, to drugą częścią myśl. Serce, i głowa w miłości Ojczyzny współdziałać muszą i powinny. Serce do ofiar największych niech budzi, ale myśl trzeźwa niech wskazuje, jak i kiedy Ojczyźnie tą miłością służyć. Kochać Ojczyznę, służyć jej z całej duszy — to obowiązek, powinność święta; ale kochać ją trzeba mądrze” – Prof. Stanisław Kutrzeba