Monthly Archives: czerwiec 2024

Kurpiowskim jadłem

      Możliwość komentowania Kurpiowskim jadłem została wyłączona

Spójrzmy na wycinek prasowy z miesięcznika Gazeta Żywiecka nr 3 /199/, marzec 2005, gdzie odnajdujemy nie tylko fotografię naszych mieszkańców w kurpiowskim stroju, ale także wzmiankę o promowaniu przez nich Kurpiowszczyzny, chociażby naszym regionalnym jedzeniem. Od wielu lat gmina Lelis uczestniczy w Rajdzie Chłopskim organizowanym w Rajczy. Nie wiadomo, czy i jak nasi LZS-cy sprostali wymogom narciarskim, ale z całą pewnością… Read more »

Czyżby zapomniana modlitwa maryjna…

      Możliwość komentowania Czyżby zapomniana modlitwa maryjna… została wyłączona

Jak sięgam pamięcią do lat dziecięcych w dąbrowskiej parafii był zwyczaj dzwonienia dzwonów w południe o godz. 12.00. – było to wezwania na modlitwę Anioł Pański. Ten piękny religijny zwyczaj w maryjnej parafii gdzieś zatracił się. Nasze dzwony odzywają się już zazwyczaj podczas pogrzebów, procesji na Wielkanoc czy odpust, we Wszystkich Świętych – Dzień Zaduszny. Nie ma już dzwonienia na… Read more »

Kurpie w obronie granic

      Możliwość komentowania Kurpie w obronie granic została wyłączona

Polecam szczególnej uwadze i analizie. Kolejny dowód patriotyzmu Kurpiów przez duże “P”. Uczmy się z tych naszych kurpiowskich dziejów, by nie obudzić się w innej Polsce. Ojczyźnie, której nuż nie raz jej synowie i córki zasmucali ją. Niechaj słowa “Bóg – Honor -Ojczyzna” nie będą pustymi sloganami umieszczonymi na sztandarach. Nie można budować swego szczęścia na krzywdzie innych, zwłaszcza na… Read more »

Ujednolicony statut gminy

      Możliwość komentowania Ujednolicony statut gminy została wyłączona

24 czerwca 2024 roku w Biuletynie Informacji Publicznej UG Lelis został zamieszczony ujednolicony tekst Statutu Gminy Lelis jako realizacja mojego wniosku. Fakt ten cieszy i w  znacznym stopniu porządkuje przejrzystość najważniejszego dokumentu naszej jednostki samorządu terytorialnego. Od dnia swego uchwalenia tj. 28.08.2018 dokument ten przeszedł kilka modyfikacji. Stosowne uchwały w tym zakresie były rozproszone w BIP-ie. Obecnie, dzięki realizacji wniosku… Read more »

Jeszcze o Bracie Zeno

      Możliwość komentowania Jeszcze o Bracie Zeno została wyłączona

O dobrych ludziach i ich pięknych postawach nigdy dosyć. Jednym z nich jest kurpiowska duma Władysław Żebrowski. O Bracie Zeno odnajdujemy kolejnych kilka słów, a tym razem na łamach Gościa Niedzielnego z 2004 roku.Kapłan z Polski – “Parando-dzin” ma w Japonii kilka pomników, w tym u podnóża góry Fudżi. Ów wyjątkowy misjonarz – apostoł biednych, wydaje się, iż domaga się… Read more »