Daily Archives: 06.07.2024

Kurp wobec tragizmu współczesnego człowieka

      Możliwość komentowania Kurp wobec tragizmu współczesnego człowieka została wyłączona

Ks. Stanisław Tworkowski – autor książki pt. „Kainka”, napisał ją  w 1942 roku pod pseudonimem Tworzynowski w okupowanej Warszawie. To jedna z niewielu w polskiej literaturze katolickich powieści antyaborcyjnych. Ta niezwykła książka ukazała się tylko raz, i to w „drugim obiegu” w nakładzie 500 egzemplarzy. Miało to miejsce w reakcji na przyjęcie 27 kwietnia 1956 r. przez Sejm PRL ustawy… Read more »

Kurpiowski patriotyzm

      Możliwość komentowania Kurpiowski patriotyzm została wyłączona

Poniżej kolejny przykład patriotyzmu naszych przodków. Troskę o swoja Matkę – Polskę wyrażali oni na różny sposób, a ich postawa winna stanowić dla nas wzór jak czynić obecnie. Intrygi obecne są w życiu społeczeństw od niepamiętnych czasów. Pamiętajmy o tym i czyńmy wszystko, aby im nie poddać się. Brońmy swej ziemi, narodu, państwa, wiary. To pewnego rodzaju sacrum domagające się… Read more »

Inni o ks. Stanisławie Tworkowskim

      Możliwość komentowania Inni o ks. Stanisławie Tworkowskim została wyłączona

Poniżej fragment artykułu o ks. Stanisławie Tworkowskim charakteryzujący tego syna kurpiowskiej ziemi. To duma móc czytać takie słowa. “…Po zakończeniu wojny, w latach Polski ludowej nauczycielska kariera ks. Tworkowskiego szybko została zakończona, gdyż w 1949 usunięto go ze stanowiska prefekta stołecznych uczelni, a także pozbawiono emerytury, od czego zresztą odwoływał się, bezskutecznie pod koniec istnienia PRL-u. Niedługo potem znalazł się… Read more »