Author Archives: bulakk

40 lat temu w Dąbrówce

      Możliwość komentowania 40 lat temu w Dąbrówce została wyłączona

Cofnijmy się pamięcią 40 lat wstecz i zerknijmy na zdjęcie z procesji Bożego Ciała w Dąbrówce. Fotografię mamy dzięki uprzejmości i życzliwości Pana Stefana Pupka, inaczej mówiąc kuzyna ks. Stefana Pupka naszego byłego Proboszcza, który spoczywa na łomżyńskim cmentarzu. W tym czasie procesja przechodziła przez znaczną część wioski. Stacje – ołtarzyki były u państwa Zawlichów, Deptułów, Kozłowskich i przy organistówce…. Read more »

Pamiętamy i jesteśmy wdzięczni

      Możliwość komentowania Pamiętamy i jesteśmy wdzięczni została wyłączona

29 maja 1967 roku w Warszawie zmarł Adam Chętnik. Spoczywa w Nowogrodzie. Człowiek, któremu Dąbrówka i okolice zawdzięczają bardzo wiele. To on i jego rodzina stworzyli skansen w Nowogrodzie, budzili ducha narodowego, działacze społeczni i narodowi, byli wychowawcami społecznymi, dokumentowali i odkrywali dzieje Kurpiowszczyzny, promowali swoją Małą Ojczyznę i bez reszty oddani jej. Zechciejmy więc poświęcić chwilę na lekturę artykułu… Read more »

Dąbrówka – z pewnych rodzinnych dziejów

      Możliwość komentowania Dąbrówka – z pewnych rodzinnych dziejów została wyłączona

Poniżej pewne dawne szczegóły rodzinne jednej z dąbrowskich rodzin. Może przyd im się to i pomoże poznać oraz uzupełnić ich drzewo genealogiczne. Ważna jest tu także wzmianka o czasie i miejscu pochówku osoby, którą prawnie dąży się uznać za zaginioną. W tym czasie wiele okolicznych rodzin było ewakuowanych w głąb Rosji. Jak widać nawet ponad 100 lat temu obowiązywały w… Read more »

Kurpiowskie dziedzictwo kulturowe ginie przy społecznej akceptacji.

      Możliwość komentowania Kurpiowskie dziedzictwo kulturowe ginie przy społecznej akceptacji. została wyłączona

“…w gminie Lelis żyją i mieszkają aktywni, pracowici ludzie, którzy dbają o to, aby ten skraj Kurpiowskiej Puszczy Zielonej zapewnił najpiękniejsze wrażenia, pozwolił oddychać pełną piersią, sycił oczy widokiem pięknych, grzybnych lasów, rozległych łąk i rybnych rzek. Dla samorządu gminy najważniejszym zadaniem jest bowiem stworzenie dobrych warunków do zamieszkania na tym niezwykłym terenie, dbanie o poziom oświaty, rozwój sportu, dobrą… Read more »

Było i tak

      Możliwość komentowania Było i tak została wyłączona

Ciekawostka dotycząca Bożego Ciała. Na łamach gazety Szczerbiec odnajdujemy specyficzną informacje o zakazie uczestniczenia w procesji Bożego Ciała w Łomży, który wydał starosta łomżyński. Znamienne są tam słowa: “że za czasów zaborów, uczestnictwa w procesji Bożego Ciała nie broniono…”. Pamiętam także czasu “komunistyczne” w naszym kraju i wówczas też, ta manifestacja wiary odbywała się z poszanowaniem tego czynnika społecznego.