Category Archives: Ciekawostki

1881 – opis Bożego Obiadu

      Możliwość komentowania 1881 – opis Bożego Obiadu została wyłączona

Ksiądz Filochowski  Roch (1838-1896) w książce: Ciekawe opowiadania pielgrzyma o miejscach cudami wsławionych. 2, Ciekawych opowiadań pielgrzyma o Koziebrodach, Sierpcu, Żurawinku, Skempem, Lipnie, Rypinie, Radzikach, Oborach i Żurawinie, Warszawa 1881, s. 45-48, podaje jakże cenny opis Bożego Obiadu. Poczytajmy: W całym prawie kraju naszym jesienną porą, gdy już posprzątają wszystko z pola , składają Bogu dzięki przez solenne Wotywy, na… Read more »

Foto – lata 80-te XX wieku

      Możliwość komentowania Foto – lata 80-te XX wieku została wyłączona

Fotografia obok ukazuje świątynie w Dąbrówce k. Ostrołęki z okresu lat 80-tych XX wieku. Zdjęcie ze zbiorów własnych.

Apel

      Możliwość komentowania Apel została wyłączona

Zwracamy się z apelem, do osób, które mają i mogą udostępnić wszelkie informacje o wydarzeniach i osobach związanych z wojną 1920 w okolicach Dąbrówki gm. Lelis, o ich udostępnienie. Każde info, zdjęcie, sygnał jest na przysłowiową wagę złota. Pragniemy w wymiarze lokalnym oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i wskazać właściwe wzorce patriotyczne dla młodego pokolenia. Ku temu… Read more »

Rok 1898 – obraz Kurpiowszczyzny

      Możliwość komentowania Rok 1898 – obraz Kurpiowszczyzny została wyłączona

Zachęcam do lektury wycinka z Gazety Świątecznej ukazującego stan Kurpiowszczyzny pod koniec XIX w. Mocno doświadczeni przez życie Kurpie z nadzieją i wiara patrzą w swej jutro. Karty ich dziejów są przeróżne, a słowa: „Dziś znaleźli się również tacy, co handlują ludźmi, jakby jakim towarem” wybitnie podkreślają złożoność ludzkiej egzystencji. Bieda zmusza człowieka do wielu „kontrowersyjnych” zachowań, które nie powinny… Read more »

Z listów do Gazety Świątecznej

      Możliwość komentowania Z listów do Gazety Świątecznej została wyłączona

Polecam lekturę listu Myszyniaka do Gazety Świątecznej R14, nr 717, 30 września 1894. Ten jakże cenny list pokazuje stań świadomości mieszkańców panujący wówczas na Kurpiach. Była ciemnota, ale też byli tu i światli ludzie. To ci myślący nieco inaczej w poczuciu braterskiej troski i miłości czynili co w ich mocy, aby ulżyć niedoli braciom. „…Obowiązkiem jest wszystkich ludzi oświeconych w… Read more »