Category Archives: Ciekawostki

Życie wiosek

      Możliwość komentowania Życie wiosek została wyłączona

W latach 70-tych XX wieku na terenie gminy Lelis działały Koła Związku Młodzieży Wiejskiej.Działały one m.in. w: Dąbrówce, Kurppiewskich, Durlasach, Gąskach, Lelisie, Łodzisklach, Płoszycach, Łęgu Starościńskim , Nasiadkach. Prowadziły one  życie kulturalne na wsi. To z ich inicjatywy powstawały Kluby Młodego Rolnika, organizowano występy teatralne, imprezy sportowe, upowszechniano prasę, konkursy, brano udział w Korespondencyjnym Technikum Ogrodniczym w Lubiejewie etc., Obok… Read more »

Z dziejów Dąbrówki

      Możliwość komentowania Z dziejów Dąbrówki została wyłączona

Kolejna cenna informacja dokumentująca dzieje Dąbrówki i okolic. 6087 „Marcjanna Zapadka” sklep spożywczo-kolonjalny, w. Dąbrówka, gm. Durlasy, pow. ostrołęckiego, egz. Od 1929 roku. Właść. Marcjanna Zapadka ze wsi Dąbrówka. Obwieszczenie. Do Rejestru Handlowego dz. „A” Sądu Okręgowegow Łomży wciągnięto pod Ns Ns z dn. 14 grudnia 1932

Smutny obraz

      Możliwość komentowania Smutny obraz została wyłączona

Przemijanie jest rzeczą oczywistą. Wiemy, że nie ma przed tym ucieczki. Po śmierci człowiek składany jest w grobie i to miejsce ma być na wieki pozostawione w spokoju. Z tej racji cmentarz powinien być w poszanowaniu ludzi żyjących. I tak jest w miejscach, gdzie grobami przodków opiekują się ich potomkowie. Ale co się dzieje z grobami, kiedy zabraknie ich opiekunów… Read more »

Z dąbrowskich dziejów

      Możliwość komentowania Z dąbrowskich dziejów została wyłączona

 „Przeto bracia moi najmilsi, bądźcie wytrwali i niezachwiani, zajęci zawsze ofiarnie dziełem Pańskim, pamiętając ,że trud Wasz nie pozostanie daremny w Panu” (1 Kor, 15,58) Poniżej fragment krótkiego zarysu dziejów powstania parafii w Dąbrówce. Wdzięczni za trud naszych przodków i otrzymane dziedzictwo, obecnie pragniemy ukazać proces powstania parafii św. Anny w Dąbrówce. Postaramy się pokazać ten czas nie tylko jak… Read more »

Z dróg rodaka

      Brak komentarzy do Z dróg rodaka

Votum Dowborczyków na Jasnej Górze Do Częstochowy przybyła pielgrzymka, zorganizowana przez Związek Dowborczyków w Warszawie z udziałem delegatów z Lodzi. Delegaci w liczbie około 100, wraz ze sztandarem, przede filo wali przez miasto, udając się na Jasną Górę, by złożyć hołd Matce Boskiej i ofiarować Jej swe votum. W kaplicy przed Cudownym Obrazem odprawiona została uroczysta Msza św., którą celebrował… Read more »