Category Archives: Ciekawostki

Z dróg rodaka

      Brak komentarzy do Z dróg rodaka

Votum Dowborczyków na Jasnej Górze Do Częstochowy przybyła pielgrzymka, zorganizowana przez Związek Dowborczyków w Warszawie z udziałem delegatów z Lodzi. Delegaci w liczbie około 100, wraz ze sztandarem, przede filo wali przez miasto, udając się na Jasną Górę, by złożyć hołd Matce Boskiej i ofiarować Jej swe votum. W kaplicy przed Cudownym Obrazem odprawiona została uroczysta Msza św., którą celebrował… Read more »

Fragment wspomnień

      Możliwość komentowania Fragment wspomnień została wyłączona

“…Nowoprzybyły ksiądz proboszcz Józef Łapińskie stara się jak może , żeby coś w tej wsi zmienić, pokazać, udoskonalić, pchnąć naprzód. Jest dobrym organizatorem życia religijnego, społecznego i gospodarczego. Na kazaniach głosi ewangelię i naukami z niej płynącymi, mówi o kupnie  dzwonu, bo naszego poczciwego “Zygmunta” zaraz na początku okupacji Niemcy zrzucili z dzwonnicy , włożyli na sanie i powieźli do… Read more »

STOP ANONIMOM!!!

      Brak komentarzy do STOP ANONIMOM!!!

Mieszkańcy Szkwy gm. Lelis protestują przeciw próbom zdyskredytowania Pani Sołtys wioski i używania anonimów w pracach samorządu. Na koncie Sołectwa Szkwa czytamy m.in.: ” Dziś do Urzędu Gminy został złożony wniosek podpisany (imieniem i nazwiskiem) przez 28 mieszkańców Szkwy. Jest to działanie na brak akceptacji poczynań Wójta i Rady Gminy.WYRAŹNY SPRZECIW ANONIMOM I PUBLICZNYM DYSKUSJOM NAD NIMI” To reakcja na… Read more »

O szkole w Dąbrówce w 1925 roku

Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało w 1927 roku opracowanie „Szkoły powszechne Rzeczypospolitej Polskiej w roku szkolnym 1925/26 : (stan z dn.. 1 grudnia 1925 roku)”. W którym odnajdujemy cenne informacje o szkołach z terenu obecnej gminy Lelis: Szafarni, Dąbrówce, Szkwie , Szafarczyskach, Olszewce, Obierwi. Lelisa, Łęgu Starościńskim. Dla przykładu szkoła w Dąbrówce była 1 izbowa o pow. 27,5… Read more »

Kurpiowska solidarność

      Możliwość komentowania Kurpiowska solidarność została wyłączona

Wyzwolenie : dawniej Polska Ludowa : pismo tygodniowe ludu polskiego, polityczne, oświatowe, gospodarcze i społeczne, R.12, nr 29 (19 lipca 1925) przynosi informacje o znaczeniu kurpiowskiej jedności, o wartości zgody, wspólnego myślenia i działania oraz poczucia współodpowiedzialności za losy Ojczyzny. Wśród kurpiów w pow. kolneńskim panuje dziś radość. Kilkunastu ludzi z gminy Turośl zostało oskarżonych o ciężkie przestępstwo, gdyż o… Read more »