Category Archives: Ciekawostki

Ks. Wł. Skierkowski pięknie o Kurpiach

      Możliwość komentowania Ks. Wł. Skierkowski pięknie o Kurpiach została wyłączona

„…Na czternastotysięczną parafję Myszyniecką jedna tylko była szkoła, a jednak nie spotkałem Kurpia, któryby przynajmniej na książeczce do nabożeń­stwa czytać nie umiał. Znaną była i na Puszczy Kurp, kontrabanda pism nielegalnych, przez rząd rosyjski surowo zabronionych, na czytanie których Kurpie pokryjomu się zbierali po swoich borkach i lasach. Kurpie są ludem nadzwyczaj zdol­nym. Niejeden z nich zasłynąłby na polu literatury… Read more »

1927 – głos Kurpia

      Możliwość komentowania 1927 – głos Kurpia została wyłączona

„…Młodzież nasza, kochana młodzież, przyszłość naszej   Ojczyzny nisko upadla i jeśli tak dalej pójdzie, to niewiele możemy się po niej spodziewać…”, tak m.in. pisał Antoni Bałdyga z Myszyńca  na łamach gazety HASŁO LUDU nr 8 R.2 z 20 lutego 1927 roku na stronie 8. Tak było ok. 100 lat temu. Jak jest dzisiaj? Zanim jednak spróbujemy odpowiedzieć sobie na tak… Read more »

Najzręczniejsi polscy strzelcy

      Możliwość komentowania Najzręczniejsi polscy strzelcy została wyłączona

Strona 123-124 tygodnika OŚWIATA R.1 nr 16 z dnia 20.04.1876 wychodzący w Poznaniu, przynosi taką oto wzmiankę o ludzie kurpiowskim żyjącym wokół Ostrołęki: „…Tam to najlepsi i najzręczniejsi polscy strzelcy się chowają. Zna ich cała Polska, znają i Moskale, bo im się w każdem narodowym powstaniu porządnie dali we znaki…” Czy jesteśmy godnymi ich potomkami? Poczytajmy piękne słowa poznaniaka o… Read more »

Marynarska krew na Kurpiowszczyźnie

      Możliwość komentowania Marynarska krew na Kurpiowszczyźnie została wyłączona

Zapewne wielu z nas wie lub słyszało o walkach polskich marynarzy w rejonie Ostrołęki podczas wojny 1920 roku. Ich groby znajdują się obecnie na cmentarzu w Rzekuniu. Zbliża się czas kolejnej rocznicy tych wydarzeń. Na łamach gazety Polska na Morzu nr 1 styczeń 1939 roku R VI na stronach 3-5, odnajdujemy artykuł „Polscy marynarze w wojnie bolszewickiej” – pióra Zygmunta… Read more »

W zacnym gronie

      Możliwość komentowania W zacnym gronie została wyłączona

Poniżej awers pamiątkowego obrazka jednego z naszych Proboszczów – Stefana Pupka, z okazji 50-tej rocznicy święceń kapłańskich. Jak widać, Proboszcz z Dąbrówki kształcił się w zacnym gronie Kapłanów. Pamiętajmy o nim i jeśli będziemy w stanie, odwiedźmy Jego grób na cmentarzu w Łomży – kwatera kapłańska. Niech Pan da Mu Niebo. Pamiętajmy, też iż za posługi ks. Stefana Pupka w… Read more »