Category Archives: Ciekawostki

W maryjnym duchu cz.14

      Możliwość komentowania W maryjnym duchu cz.14 została wyłączona

14 sierpnia mija kolejna rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Św. Maksymilian całym swoim życiem i swoją śmiercią w Auschwitz, potwierdził to, co powtarzał: „Tylko miłość jest twórcza”.Miał na myśli nie jakieś sentymentalne uczucie, lecz prawdziwą, twardą i pełną poświęceń miłość, która pochodzi od samego Boga. 8 grudnia 1854 r., bł. Pius IX ogłosił uroczyście dogmat Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi… Read more »

O Kurpiach

      Możliwość komentowania O Kurpiach została wyłączona

„Wewnątrz chaty — ławy, stołki, stół z pasyjką, łóżko rozsuwane, pod belkami ustawione fajansowe kubki, na ścia­nach obrazy i barwne wycinanki. Daw­niej budowano z drzewa nie tylko chaty, ale i kościoły. Z murowanych sta­rych budynków pozostały tylko wieżaw Myszyńcu, zbudowana w XVII w. przez Jezuitów i kościół z XIV w. w Nowogrodzie — obecnie zupełnie zni­szczony” – cyt. dr. Jan… Read more »

Z kurpiowskiej gwary

      Możliwość komentowania Z kurpiowskiej gwary została wyłączona

„Pniok”  –  oznacza na Kurpiach przynależność pokoleniową, wrośnięcie w kurpiowską ziemię jak pień drzewa. „Krzokami” –  mieszkańcy, którzy wybrali region na swoje miejsce do życia, ale jeszcze muszą sobie zasłużyć na bycie „pniokami”. „Ptoki”  – są miłymi gośćmi, ale przylatują na Kurpie np. do swoich letnich siedzib w lasach czy nad rzekami, a potem odlatują. 

Kupiski – wieś wzorcowa

      Możliwość komentowania Kupiski – wieś wzorcowa została wyłączona

Poniżej fragment artykułu „Jeszcze dwie wzorowe wsie polskie” z gazety Wieś Śląska.Poradni dla gospodarzy i gospodyń wiejskich. R.III nr 4 z dm. 12.01.1938 wydawanej w Katowicach.Treść artykułu wybitnie pokazuje, że można wiele. Wystarczy tylko chcieć. Tak też było i na kurpiowskiej ziemi. Mieszkańcy Kupisk chcieli, ich ówczesna piękna postawa owocuje do dzisiaj. Nie wolno być jedynie „kibicem”, trzeba wyjść na… Read more »

Ks. Wł. Skierkowski pięknie o Kurpiach

      Możliwość komentowania Ks. Wł. Skierkowski pięknie o Kurpiach została wyłączona

„…Na czternastotysięczną parafję Myszyniecką jedna tylko była szkoła, a jednak nie spotkałem Kurpia, któryby przynajmniej na książeczce do nabożeń­stwa czytać nie umiał. Znaną była i na Puszczy Kurp, kontrabanda pism nielegalnych, przez rząd rosyjski surowo zabronionych, na czytanie których Kurpie pokryjomu się zbierali po swoich borkach i lasach. Kurpie są ludem nadzwyczaj zdol­nym. Niejeden z nich zasłynąłby na polu literatury… Read more »