Category Archives: Aktualności

Gospodarskim okiem

      Możliwość komentowania Gospodarskim okiem została wyłączona

03 września 2021 roku na naszych łamach pisaliśmy m.in. tak o budowie Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnego Gminy Lelis: Obejrzałem nagrania wideo z posiedzeń rady. Na jednym z nich widać i słychać, iż owe zadanie zostało wprowadzone do budżetu na sesji w dniu 30 marca 2021 roku. Bez większej dyskusji lub wyjaśnień. Wówczas 13 radnych było „za”, dwóch się „wstrzymało” od głosu. Pan… Read more »

Na Gromniczną

      Możliwość komentowania Na Gromniczną została wyłączona

Poniżej wiersz Adama Chętnika „Na Matkę Boską Gromniczną” z gazety Zorza : pismo tygodniowe z rysunkami, poświęcone sprawom oświaty, dobrobytu i rozwoju społecznego ludu, 1912, nr 5 (1 lutego). Dlaczego Matka Boska jest Gromniczna?- W tradycji ludowej gromnica bronić miała ludzi i ich domostwa przed groźnymi żywiołami, a przede wszystkim przed burzą, uderzeniem pioruna i ogniem – opowiadała dr Barbara… Read more »

Ks. Zygmunt Gontarz w pamięci innych

      Możliwość komentowania Ks. Zygmunt Gontarz w pamięci innych została wyłączona

Poniżej fragment osobistych wspomnień  Pana Michała Kotnisa z Gliwic o naszym rodaku z Dąbrówki ks. Zygmuncie Gontarzu. Jakże piękne i osobiste wspomnienia o kapłanie z Kurpi przekazał mi ich autor w ostatnim czasie. Wspomnienia ubogacają fotografie z rodzinnych zbiorów. Autor wspomnień pisze m.in.: „…Po przedstawieniu krótkiego życiorysu ks. Zygmunta, wróćmy więc do roku 1965, kiedy to obejmuje On parafię w… Read more »

Idzie nowe…???

      Możliwość komentowania Idzie nowe…??? została wyłączona

Trwający proces wyborczy sołtysów i rad sołeckich w gminie Lelis daje pewne sygnały, które mogą wskazywać na rodzący się trend zmian społecznych. W „stolicy” gminnej mamy nowego sołtysa. Dotychczasowy wieloletni sołtys wioski przeszedł na ”sołecką emeryturę”. Nowo wybrany sołtys już daje się poznać jako osoba innowacyjna, idąca z duchem czasu. Na swoim koncie FB przypomina mieszkańcom o terminie składania wniosków… Read more »

Gdzie stał dwór książęcy we Szkwie?

      Możliwość komentowania Gdzie stał dwór książęcy we Szkwie? została wyłączona

Ciekawostką gminy Lelis mogą być wzmianki o istnieniu dworu książęcego we Szkwie. Gdzie on był usytuowany? Jak dotychczas nie zostało to odgadnione. Szkwa jako miejsce łowów książęcych pojawia się po raz pierwszy w źródłach 22 września 1445 roku. Przebywał tu m.in. książę Bolesław IV, książę Janusz III, książę Konrad III Rudy, księżna Anna – regentka Mazowsza wraz z synami. Dwór… Read more »