Category Archives: Aktualności

Kilka słów

      Możliwość komentowania Kilka słów została wyłączona

Obecnie wielu z nas chętnie korzysta z dobrodziejstw cyfryzacji, w tym z FB.Bez trudu można tam odnaleźć krótkie filmiki z krajów azjatyckich promujące godne naśladowania postawy ludzkiego zachowania.Uwypuklone są w nich szacunek i dobro wobec drugiego. Zło dobrej zwyciężaj, nie rób drugiemu tego co toie niemiłe itp. Rodzi się pytanie, czy nie warto naśladować tego rodzaju działań wychowujących. Proste, tanie,… Read more »

Słowa innych

      Możliwość komentowania Słowa innych została wyłączona

“Największą radością i największym bogactwem narodu, jest maleńki rodzący się Polak” – Kardynał Stefan Wyszyński

Kurpiowska Rzeczpospolita

      Możliwość komentowania Kurpiowska Rzeczpospolita została wyłączona

Spójrzmy na kilka zdjęć z przedwojennej prasy ukazujących Kurpie. Przynosi je gazeta “Z Kraju i ze Świata : ilustrowany przegląd tygodniowy Gońca Warszawskiego” . R. 2, 1938, nr 29 (42). Przypatrzmy się im uważnie. Niektóre ich szczegóły możemy odnaleźć jeszcze i obecnie, chociażby charakterystyczny krzyż. Krzyż taki możemy spotkać np. na posesji w Szafarczyskach nr 11. Na zdjęciu brak jest… Read more »

Pożar płoszyckiego tartaku

      Możliwość komentowania Pożar płoszyckiego tartaku została wyłączona

28 lipca 1927 roku spłonął w Płoszycach tartak wraz ze zgromadzonym drewnem w Płoszycach, straty 220 tys. złotych – wiadomość taką przynosiła ówczesna gazeta “Życie i Praca”. To kolejna wzmianka o istniejących wówczas w naszej okolicy tartakach i eksploatacji Puszczy Kurpiowskiej. Dowodzi to m.in. o wielkich zasobach drewna znajdującego się tutejszych lasach, pomimo iż zaborca pruski mocno uprzednio eksploatował naszą… Read more »

Słowa innych

      Możliwość komentowania Słowa innych została wyłączona

Jeśli nie będziesz walczył i sprzeciwiał się złu, to znaczy,m że zostałeś pokonany.