Category Archives: Aktualności

Gwara Kurpiowska

      Możliwość komentowania Gwara Kurpiowska została wyłączona

„Łońskego roku jedny niedzieli ksionc na lambonie ogłosiul, że bandzie tu we śkole łodcyt ło gazach i przyizdzo pun mnizijer nadleśny. Zebrało sie ludu grumada we śkole, pszyjechoł i pun mnizijer i boł pun prefesor. Pun nadleśny wyjon ksionske cyrwunu i zacon gadać ło wojnie, a potym ło gazach i ło strzelczach, że sie nałucom dużo, dużo psianknych rzecy. Tak… Read more »

Ligawka kurpiowska

      Możliwość komentowania Ligawka kurpiowska została wyłączona

Poniżej scan artykułu Adama Chętnika z tygodnika ZIEMIA nr 44-52, R.V 1919 roku. Instrument ten jest już prawie zapomniany na Kurpiach. Jedynie Podlasie rozbrzmiewa jej głosem podczas Adwentu. Warto przywołać tu osobę Bolesława Olbrysia z Przeczniaku – obecnie Gąski /1907-1993/ – ostatniego lutnika kurpiowskiego, specjalistę w produkcji ligawek.Wykonał ich ponad 80 sztuk, które znajdują się w muzeach krajowych i zagranicznych.

W maryjnym duchu cz.2

      Możliwość komentowania W maryjnym duchu cz.2 została wyłączona

Być chrześcijaninem – to znaczy czuwać. Odpowiadać na wezwanie, które wiele razy słyszymy w Ewangelii ” Czuwajcie!. Czuwać, jak żołnierz na straży, matka przy dziecku czy lekarz przy chorym. Czuwać – czyli strzec wielkiego dobra. Czuwać – to pamiętać, za siebie i za innych, to dbać o każde dobro człowieka. Czuwać, to inaczej pamiętać. Pamiętać o Maryi, być przy Niej,… Read more »

Myśli innych

      Możliwość komentowania Myśli innych została wyłączona

Zapał powinien być stały. Oglądać się nie można, tylko na siebie samych.” H. Kołłątaj

W maryjnym duchu cz. 1

      Możliwość komentowania W maryjnym duchu cz. 1 została wyłączona

Sierpień, czas pielgrzymek. Z całej Polski podążają pątnicy do Czarnej Madonny na Jasnej Gorze. Wyruszyła też i 37 Piesza Łomżyńska na Jasną Górę, a w niej pielgrzymował będzie także Kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Dąbrowskiej Królowej Ludu Kurpiowskiego – ks. Artur Akimowicz. W czasie ich pielgrzymowania, z uwagi na specyfikę parafii w Dąbrówce, warto przez te 14 dni, chociaż na… Read more »