Category Archives: Felietony

Nasze pieniądze

      Możliwość komentowania Nasze pieniądze została wyłączona

Zakończył się czas zebrań wiejskich w sprawie przeznaczenia funduszu sołeckiego w roku 2023. Na wielu zebraniach wiejskich gościł Wójt Gminy Lelis Stefan Prusik.  Zgodnie z prawem o przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, a wójt nie powinien się wtrącać w ich decyzje. Czasem zdarzają się sugestie lub nawet naciski wójta, żeby część funduszu sołeckiego przeznaczyć na inwestycję, która niekoniecznie powinna być… Read more »

Kodeks etyki radnych

      Możliwość komentowania Kodeks etyki radnych została wyłączona

W wielu jednostkach samorządu terytorialnego radni opracowują a następnie uchwalają kodeks etyki radnego, który reguluje stosunki pomiędzy radnymi – jako przedstawicielami władzy lokalnej pełniącymi funkcję społeczną rozumianą jako służbę Publiczną – a wyborcami. Dokument ten, to niejako wzór dla radnego, który w pełnieniu swojej funkcji kieruje się przede wszystkim przestrzeganiem prawa, wartościami moralnymi i działaniem dla dobra wspólnoty samorządowej. Służba… Read more »

Zmiany, a może status quo?

      Możliwość komentowania Zmiany, a może status quo? została wyłączona

Czy boimy się zmian w życiu społecznym? Na tak postawione pytanie trudno dać krótką ni jednoznaczną odpowiedź. Z jednej strony popieramy rozwój naszej wspólnoty gminnej i stabilizację, ale z drugiej oczekujemy zmian oraz boimy się ich. Wybory wójta i radnych z ostatnich kilku kadencji zdają się potwierdzać ową myśl. Od reformy samorządowej, stanowisko wójta pozostaje właściwie w „jednych rękach”, ale… Read more »

W wolnej chwili…

      Możliwość komentowania W wolnej chwili… została wyłączona

Rozwój wioski to zagadnienie obejmujące wiele pojedynczych rzeczy o które musimy zadbać, aby nasza osada dobrze prosperowała. Czy więc dbamy o to? Jako pojedynczy mieszkańcy „TAK”, ale spójrzmy jak z tego wywiązuje się lokalny samorząd? Niektórzy słusznie powiedzą, że wybrańcy społeczni troszczą się o to. Rzeczywiście, co niektóre miejscowości naszej wspólnoty gminnej rozwijają się. Powstaje infrastruktura techniczna, przedszkola, sklepy, drogi… Read more »

W maryjnym duchu cz. 1

      Możliwość komentowania W maryjnym duchu cz. 1 została wyłączona

Sierpień, czas pielgrzymek. Z całej Polski podążają pątnicy do Czarnej Madonny na Jasnej Gorze. Wyruszyła też i 37 Piesza Łomżyńska na Jasną Górę, a w niej pielgrzymował będzie także Kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Dąbrowskiej Królowej Ludu Kurpiowskiego – ks. Artur Akimowicz. W czasie ich pielgrzymowania, z uwagi na specyfikę parafii w Dąbrówce, warto przez te 14 dni, chociaż na… Read more »