Monthly Archives: Maj 2021

Anegdoty o Kurpiach

      Możliwość komentowania Anegdoty o Kurpiach została wyłączona

Na stronie www.nowywyszkowiak.pl odnajdujemy poniższe anegdoty o Kurpiach: W ubiegłym wieku do kościoła w Broku przyszła grupa wiernych z puszczańskiej osady. Źle obliczyli dni i przybyli już po Wielkanocy. Niezrażony tym proboszcz polecił im obejść kościół ze świecami i śpiewać: „Panie Boże Chryste, zmartwychwstaliście zeszłej niedzieli, myśmy o tym nie wiedzieli”. Inna z czasów powojennych: Ówczesny przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady… Read more »

Nieco o dąbrowskich dzwonach

      Możliwość komentowania Nieco o dąbrowskich dzwonach została wyłączona

Lektura publikacji Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku „Dziedzictwo I wojny światowej po stuleciu. Stan badań i ochrony, pod red. Małgorzaty Karczewskiej Białystok 2020, pozwala poznać wiele cennych szczegółów z życia Dąbrówki i okolic, w tym dziejów dzwonów. Nieco więcej o tych dzwonach parafii w Dąbrówce pisaliśmy wcześniej na łamach eDąbrówka. Na stronie nr 92 tejże książki odnajdujemy taką oto… Read more »

Poznajecie…?

      Możliwość komentowania Poznajecie…? została wyłączona

Zdjęcie obok przedstawia…? Tak to ręczny świder, wiertarka naszych przodków. Zasadniczo do drewna. Ręcznie kręciło się, aby wprawić w ruch wiertło-świder. Wywiercenie otworu trochę trwało i wymagało cierpliwości. Takie cacka możemy spotkać w naszych zbiorach i warto je zachować dla innych lub tez przekazać tam, gdzie będą miały drugie życie. Jednym z takich miejsc na terenie gminy Lelis jest stara… Read more »

Wspólnymi siłami

      Możliwość komentowania Wspólnymi siłami została wyłączona

Tradycyjnie kilka dni przed Uroczystością Bożego Ciała dąbrowscy parafianie porządkowali teren wokół świątyni. To tu, usytuowane będą cztery ołtarzyki procesyjne. W godzinach porannych /29.05.2021 roku/ na kościelnym terenie widać było krzątających się parafian. Kosili trawę, grabili, dekorowali, sadzili kwiaty, czyścili, zmywali, czyścili oczko wodne etc. A wszystko po to, by godnie przygotować tern do procesji Eucharystycznej. Wspólna praca jednoczyła i… Read more »

Zobowiązujący upominek

      Możliwość komentowania Zobowiązujący upominek została wyłączona

W ostatnim czasie otrzymałem od Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku papierową wersję książki „Dziedzictwo I wojny światowej po stuleciu. Stan badań i ochrony, pod red. Małgorzaty Karczewskiej Białystok 2020. Upominek tym bardziej ważny i zobowiązujący, gdyż jeden z rozdziałów poświęcony jest cmentarzowi w Dąbrówce gm. Lelis powiat ostrołęcki. Rozdział ten zatytułowany jest „Wartość mikrohistorii, czyli pierwszowojenne dzieje Dąbrówki” s…. Read more »