Daily Archives: 06.06.2021

Bienduszka – budujący widok

      Możliwość komentowania Bienduszka – budujący widok została wyłączona

W krajobrazie miejscowości Bienduszka 14 gm. Zbójna pow. łomżyński woj. podlaskie, mieści się taki oto patriotyczny widok. Przed posesją stoi przydrożny krzyż z 1920 roku, a tuż obok tabliczka z obrazem Wojciecha Kossaka „Apotoeza Wojska Polskiego”. Nad nią chorągiewka biało-czerwona. Wszystko razem daje wiele do myślenia i pobudza do umiłowania Ojczyzny, tej dużej i małej. Wojciech Kossak „Apoteoza Wojska Polskiego”…. Read more »

Jaki powinien być radny?

      Możliwość komentowania Jaki powinien być radny? została wyłączona

Najkrócej mówiąc radny powinien wykazywać dbałość o interes publiczny, powinien okazywać godne zachowanie przy wykonywaniu powierzonej mu funkcji oraz powinien być uprzejmy i życzliwy w kontakcie z obywatelami, a zwłaszcza z tymi, którzy nie byli jego wyborcami. Czy każdy radny wypełnia owe wymogi. Trudno oczekiwać, iż jest to udziałem wszystkich radnych. Niestety i u nas bywa różnie. Czy każdy radny… Read more »

Czy nie stać nas na to?

      Możliwość komentowania Czy nie stać nas na to? została wyłączona

W publikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Białymstoku zatytułowanej: „Katalog miejsc pamięci powstania styczniowego w województwie podlaskim” odnajdujemy taki oto ciekawy wpis o Kuziach: „..Kuzie (fot. nr 249) – [za s. z.: 16.4.64. Rozpędziwszy załogę w Gątorzach ruszyli Wolski, Kaziegrodzki iBugielski ku Nowogrodowi, a stamtąd pod Kuzie, gdzie spotkali się z5 (?) rotami piechoty moskiewskiej. Pozycja sprzyjała powstańcom, atoli… Read more »

Myśli na czasie

      Możliwość komentowania Myśli na czasie została wyłączona

Komunikacyjny paraliż – tak można określić sytuacje, które coraz częściej możemy obejrzeć na ulicy Stacha Konwy w Ostrołęce w godzinach porannych i popołudniowych. Wjazd na nią od Łęgu i Białobielii graniczy niemalże z cudem, jeśli ktoś życzliwy nie wpuści nas, to stoimy, stoimy , stoimy. Co na to lokalne władze samorządowe – miejskie i gminne- parlamentarzyści, zarządcy dróg, rząd? Co… Read more »

Wojenne losy Dąbrówki

      Możliwość komentowania Wojenne losy Dąbrówki została wyłączona

Henryk Dąbrowski – rodak z Dąbrówki, we swych wspomnieniach :Drogami Kurpiowszczyzny – Dąbrówka, cz. I s. 163-164, m.in. tak pisze o swej rodzinnej wiosce: „… Rozmyślania moje przerwał ojciec wiadomością, że niemieckie wojska okupacyjne w Dąbrówce rozebrali całą wieś i zbudowali sobie bunkry w ziemi, żeby przetrwać i przesiedzieć ciężką zimę. Została tylko nasza organistówka, domy Bałdygów, plebania, kościół i… Read more »