Monthly Archives: Lipiec 2021

Powstanie Warszawskie – bój o wolną Polskę.

      Możliwość komentowania Powstanie Warszawskie – bój o wolną Polskę. została wyłączona

Wiele już powiedziano o Powstaniu Warszawskim, różnie je też oceniano. Zostawmy to innym. Spójrzmy na to, iż był to naturalny, silny i patriotyczny odruch młodych ludzi, którzy żyli pod okupacją przez pięć lat. Młodzi ludzie położyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny, za swoją i naszą wolność. Toczyli bój o wolną Polskę. Bój, który winniśmy toczyć i my teraz, bowiem trwa… Read more »

Z rodzinnych pamiątek

      Możliwość komentowania Z rodzinnych pamiątek została wyłączona

Poniżej scany pamiątkowego śpiewnika mojego dziadka ze strony ojca – Czesława Plony. To kolejny wyjątkowy śpiewnik, który jest w moim posiadaniu. Pierwsze wydanie tego śpiewnika miało miejsce w roku 1878. 50 lat później nastąpiło kolejne wydanie, tym razem nieco poprawione. Do poprzedniej zawartości zostały dołożone nowe teksty,nowe melodie, będące na ustach wszystkich. Doniosłość pieśni kościelnych w językach narodowych została uznana… Read more »

Odkrywamy nasze dzieje

      Możliwość komentowania Odkrywamy nasze dzieje została wyłączona

Dzięki życzliwości Pana Łukasza Gut prowadzącego profil na FB Kurpie-historia i trwanie, weszliśmy w posiadanie kolejnej wzmianki prasowej świadczącej o chwale Kurpiów i oddziału partyzanckiego gajowego Chorążewicza. Wycinek pochodzi z gazety Wyzwolenie 1920 nr 41. Scan ten stanowi cenne uzupełnienie pracy o dąbrowskich śladach wojny 1920. którą mam nadzieję będziemy mogli przeczytać w najbliższym wydaniu Wieści Gminnych, na stronie eDąbrówka,… Read more »

Myśli innych

      Możliwość komentowania Myśli innych została wyłączona

„Korzystajmy ze smutnych doświadczeń przeszłości, ażeby zapobiec klęskom na przyszłość”. – J. Piłsudski

Cyfry, które wiele mówią

      Możliwość komentowania Cyfry, które wiele mówią została wyłączona

16 lipca do UG Lelis został złożony następujący wniosek : „W oparciu o przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, proszę o przekazanie mi zestawienia struktury zatrudnienia w Urzędzie Gminy Lelis oraz w jednostkach podległych urzędowi:ZGK. ZASiP /w tym poszczególne szkoły, biblioteki i przedszkola/, GOPS, Domu Seniora. Proszę ukazać je w rozbiciu na stanowiska kierownicze i wykonawcze oraz z podaniem… Read more »