Daily Archives: 06.09.2021

Zmiana statutu gminy

      Możliwość komentowania Zmiana statutu gminy została wyłączona

Podczas sesji Rady Gminy Lelis w dniu 06 września radni dokonali zmian w statucie gminy – wprowadzili możliwość powołania drugiego wiceprzewodniczącego. Obecne zapisy statutu w tym zakresie są prawidłowe i należy je stosownie wykorzystywać. Nie tworzy się kolejnego zabezpieczenia dla dwóch już istniejących zabezpieczeń. Sztuka dla sztuki? W wyjątkowych sytuacjach, kiedy zabraknie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, statut przewiduje, iż obrady prowadzi… Read more »

„Budowa Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnego Gminy Lelis”c.d.

      Możliwość komentowania „Budowa Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnego Gminy Lelis”c.d. została wyłączona

03 września na łamach eDąbrówka pisaliśmy o planach budowy tytułowego centrum. Została też wyrażona nadzieja, iż może któryś z radnych poinformuje opinię publiczną o szczegółach tej samorządowej inwestycji. Stosowną prośbę również skierowaliśmy do Radnego Roberta Pianka. Otóż, żadnych informacji nie otrzymaliśmy, bo najzwyczajniej w świecie radni nie mieli merytorycznej wiedzy na ten temat. Jedynie w marcu mechanicznie wprowadzili ją do… Read more »

Ze wspomnień Czesława Parzycha – rodaka z Durlas

      Możliwość komentowania Ze wspomnień Czesława Parzycha – rodaka z Durlas została wyłączona

„…Nadchodził czas jesieni. Słońce stawało się coraz bardziej odległe, choć grzało jeszcze przyjaźnie. W niedzielne popołudnia zbieraliśmy się grupami: sąsiedzi z sąsiadami, zaprzyjaźnione rodziny, chłopcy i dziewczęta, i na przyleśnych polanach rozpalaliśmy ogniska, potem z ich żaru wyciągaliśmy kartofe ze zwęgloną skórką, posypywaliśmy solą, wcześniej ocierając je razem z sosnowymi i świerkowymi szyszkami w worku, by starły się zwęglenia i… Read more »

1936 – dożynki w Dąbrówce

      Możliwość komentowania 1936 – dożynki w Dąbrówce została wyłączona

Poniżej dwie notki prasowe z Przeglądu Łomżyńskiego o dożynkach w Dąbrówce. Może dane nam będzie przeżyć jeszcze raz taką uroczystość ludową w naszej miejscowości? Mieliśmy już dożynki diecezjalne, jednak to zupełnie inne wydarzenie. Tradycje dożynkowe już mamy, wieńce się zrobi ze specjalnie zebranego zboża, stroje ludowe również możemy zakupić z funduszu sołeckiego, nieco chęci oraz wspólnej pracy i będzie pięknie…. Read more »

Niepokojące zjawisko

      Możliwość komentowania Niepokojące zjawisko została wyłączona

Wspólne posiedzenie wszystkich Komisji Rady Gminy Lelis już za nami. Obserwacja posiedzenia nasuwa wiele ciekawych wniosków i spostrzeżeń. Wśród nich niestety jest to, iż kolejny sołtys naszej gminy złożył rezygnacje z pełnienia swej funkcji. Rzec można normalna rzecz. Ale szkopuł w tym, iż jak wynika ze słów włodarza gminy ma on inne sygnały od mieszkańców o nienależytym sprawowaniu funkcji sołtysa… Read more »