Daily Archives: 27.09.2021

Do skutku

      Możliwość komentowania Do skutku została wyłączona

Po raz kolejny została wystosowana prośba do Wójta Gminy Lelis o przekazanie scanu zdjęcia tablicy pamiątkowej otrzymanej od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a związanej z wydarzeniami roku 1920 w okolicach Dąbrówki. Przedmiotową tablicę odebrał Wójt Gminy Lelis od Prezydenta RP rok temu. Pierwsza prośba w tym zakresie datowana jest na dzień 27 lipca 2021 roku. Do dnia dzisiejszego prośba ta… Read more »

Nowogrodzka straż

      Możliwość komentowania Nowogrodzka straż została wyłączona

Zachęcam do lektury artykułu prasowego o straży ogniowej z Nowogrodu, pochodzącego z czasopisma Drużyna 15.10.1925, R.12, nr 20. Prawie 100 lat temu była remiza z piętrem, co oznacza o rozmachu i znaczeniu tej organizacji w życiu społecznym miejscowej ludności. W tym okresie powstała również straż w Dąbrówce. Zapewne pewne szczegóły i okoliczności są zbieżne i dają światło na dzieje naszej… Read more »

Doceniony Adam Chętnik

      Możliwość komentowania Doceniony Adam Chętnik została wyłączona

„Odznaczenie p. A. Chętnika. Kierownik „Drużyny”, p. A. Chętnik otrzymał z naj wyższej instytucji naukowej w Polsce — Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, tytuł „współpracownika Komisji Antropologicznej” tejże Akademii. Odznaczenie to otrzymał za swoje prace ludoznawcze, w pierwszym zaś rzędzie za badania naukowe z terenu Puszczy Kurpiowskiej”. – cyt. Drużyna, 05.12.1925, R.12, nr 23.