Daily Archives: 29.05.2022

Myśli innych

      Możliwość komentowania Myśli innych została wyłączona

„…Dobrą znajomość własnego miasta i regionu, niezależnie od zachodzących obiektywnie procesów globalizacyjnych, uznać należy za wartość samą w sobie, jak również za jeden z istotnych podmiotów współczesnego, nowoczesnego obywatela…” – dr hab. Andrzej Borowicz ( prof. nadzw. UŁ)

Kapliczka nad Rozogą

      Możliwość komentowania Kapliczka nad Rozogą została wyłączona

W lutym 1831 roku Rosjanie uderzyli na Warszawę. Okazało się, że wojna potrwa dłużej. Dybicz postanowił wezwać posiłki z ojczyzny. Razem z wojskiem niestety przyszła także epidemia cholery. Dosięgła ona także Kurpiów. Dowodzi tego chociażby kapliczka nad Rozogą w Lelisie /przy moście/. Owe miejsce upamiętniającym ofiar “morowego powietrza” i ich pochówku ma swoją wymowę, znaczenie i przesłanie. Pamiętajmy o tym. W kapliczce tej znajdujemy tablice… Read more »

Jak długo jeszcze?

      Możliwość komentowania Jak długo jeszcze? została wyłączona

Ten, kto przemierza odcinek drogi Ostrołęka Białobiel zapewne zauważył, iż od dłuższego czasu na poboczu tej drogi nieopodal zjazdu do Zabrodzia, stoi słupek ostrzegawczy. Stoi sobie już długi czas i zabezpiecza wgłębienie w poboczu, które czeka, aż ktoś zechce je naprawić. Kto to ma uczynić? Zarządza drogi jest ku temu stosowny. Oby wpierw nie doszło tu do nieszczęścia. Nurtuje mnie… Read more »

Ze stron Głosu Katolickiego

      Możliwość komentowania Ze stron Głosu Katolickiego została wyłączona

Trwa remont dąbrowskiej świątyni. Warto w kilku słowach przywołać osobę jednego z jej głównych odnowicieli w latach ubiegłych. Był nią ks. Marian Franciszek Borecki. Poniżej fragmenty artykułu o naszym kapłanie – byłym Proboszczu w Dąbrówce. Artykuł autorstwa Janusza Mikulskiego ukazał się na łamach Głosu Katolickiego z dnia 14.01.2018..nr 2 i był inspirowany pogrzebem kapłana, który “przepowiadał Chrystusa przez swoje życie… Read more »

Co zawdzięczam Adamowi Chętnikowi?

      Możliwość komentowania Co zawdzięczam Adamowi Chętnikowi? została wyłączona

29 maja 1967 roku przeszedł na drogą stronę życia Adam Chętnik. W 55 rocznicę śmierci w nowogrodzkim kościele zostanie odprawiona Eucharystia w jego intencji. Warto w tym dniu zadać sobie tytułowe pytanie? Osobista odpowiedź może stanie się inspiracją do jakiegoś indywidualnego gestu wdzięczności dla Kurpia z Nowogrodu, którego doczesne szczątki spoczywają w kurpiowskiej ziemi. Mieszkańcy Dąbrówki i okolic, mają wobec… Read more »