Daily Archives: 13.06.2022

Seniorzy wykluczeni informacyjnie

      Możliwość komentowania Seniorzy wykluczeni informacyjnie została wyłączona

Kogo obejmuje gminna wspólnota samorządowa? Bez wahania każdy powie, że tych, którzy mieszkają na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego. Odpowiedź słuszna i prawdziwa. Pomyślmy jednak jak czują się nasi starsi mieszkańcy, ci którzy nie zawsze dobrze radzą sobie z cyfryzacją. Skąd oni mają czerpać wiedzę o tym co się dziej w gminie, jakie są plany, zamierzenia itp? Obecnie nie ma… Read more »

Rok 1828 – kilka cyfr

      Możliwość komentowania Rok 1828 – kilka cyfr została wyłączona

W.H. Gawarecki w Pamiętnik historyczny płocki, Warszaw 1828 r, podaje kilka informacji dotyczących miejscowości z terenu gminy Lelis. Notkę o kuźnicy w Lelisie uzupełniają dane o liczbie gospodarstw i luźnikach w niektórych wioskach. W ówczesnej Ekonomii Ostrołęckiej stan ten przedstawiał się m.in. tak: Dąbrówka – gospodarzy 27, luźników 11; Durlasy – gospodarzy 17; Kurpiewskie – gospodarzy 31, luźników 2; Lelis… Read more »

Słowa innych

      Możliwość komentowania Słowa innych została wyłączona

Ku zadumie – “Każdy powinien odnaleźć w parafii swoje miejsce duchowego wzrostu, by później podjąć chrześcijańską służbę innym”.

Rok 1937 – wnętrze chaty kurpiowskiej

      Możliwość komentowania Rok 1937 – wnętrze chaty kurpiowskiej została wyłączona

Wiarus : organ Podoficerów Wojska Lądowego i Marynarki Wojennej. R.8, nr 51-52 1937-12-25 Wnętrze chaty kurpiowskiej w 1937 – “święty kąt”.