Daily Archives: 06.07.2022

Skoro Radni milczą, to wniosek został złożony.

      Możliwość komentowania Skoro Radni milczą, to wniosek został złożony. została wyłączona

Odbiór od mieszkańców przez gminę tzw gabarytów w ramach wnoszonych przez nich opłat, to jedynie dobra wola samorządu. Pisaliśmy już kilkakrotnie o tym. Pomimo, sygnałów w tej sprawie nasi radni milczą, jakby nie słyszeli o sprawie. W tej sytuacji został przesłany do Rady Gminy Lelis następujący wniosek: “Wnoszę o wykazanie dobrej woli przez Radę Gminy Lelis i  wprowadzenie praktyki odbierania… Read more »

Inni o nas

      Możliwość komentowania Inni o nas została wyłączona

“…To wyjątkowa nekropolia. W odróżnieniu od większości nie ma tu utwardzonych alejek, sam cmentarz wydaje się dość nieuporządkowany, groby wydają się być ulokowane bez wyraźnego planu. To stanowi o niepowtarzalnym klimacie nekropolii w Dąbrówce. Odwiedzając ją warto zwrócić uwagę na imponującą rozmiarem i pokrojem sosnę rosnącą samotnie tuż przy cmentarnym parkingu. Kto wie, może wyrosła z nasion owej sosny, w… Read more »

Cudowna Barć

      Możliwość komentowania Cudowna Barć została wyłączona

„…Niedaleko kaplicy stała sosna uznawana przez ludność za cudowną. W 1823 roku konsystorz pułtuski /przy. aut. – kuria biskupia/zwrócił się do władz cywilnych o jej ścięcie, gdyż lud „z większym jest względem dla sosny, niż dla tajemnicy ołtarza w przyległej kaplicy odbywanej…” – cyt.  s. 54, ks. Witold Jemielity, Parafie puszczy kurpiowskiej, Łomża 1975.. ————————– Dzisiaj mamy ‘ święto barci”,… Read more »

Nasza kapliczka

      Możliwość komentowania Nasza kapliczka została wyłączona

Drewniana kapliczka domkowa w Dąbrówce gm. Lelis pow. ostrołęcki stoi na uboczu w okolicy kościoła (2001). Posadowiona na betonowym postumencie (prawdopodobnie przeniesiona) jest w typie charakterystycznym dla ludowych, zamkniętych kapliczek domkowych na środkowych i wschodnich Kurpiach. Zdobieniami ciesielskimi nawiązuje do kurpiowskich domów. W środku znajduje się ołtarzyk, na którym stały m.in. dwie ludowe figurki klęczących aniołków. W 2001 r. w… Read more »

“Nie” dla Żydów w Dąbrówce

      Możliwość komentowania “Nie” dla Żydów w Dąbrówce została wyłączona

 „Zaciszna wieś kurpiowska, Dąbrówka, może szczycić się nie bylejaką uchwałą, obowiązującą mieszkańców od lat przeszło trzydziestu. Oto uchwała ta stanowi, że Żyd nie może być mieszkańcem tej wsi. Gospodarzom wsi Dąbrówka nie wolno jest mieszkania, ani domu wydzierżawić lub sprzedać Żydowi. Powodem powzięcia kilkadziesiąt lat temu takiej uchwały, był fakt zamieszkiwania w Dąbrówce kilku rodzin żydowskich, które demoralizowały miejscową ludność”… Read more »