Wspominaliśmy kiedyś o tym, iż Ignacy Mościcki jako młodzieniec przemierzał Kurpiowszczyznę. Zastanawialiśmy się, czy przypadkiem nie był także i w Dąbrówce. Jak się okazuje był i nawet zawarł o niej “kilka” słów we swych wspomnieniach. To bezcenne informacje dotyczące postawy mieszkańców, panującej wówczas pośród nich atmosfery, czy o osobie ks. Walentego Placyda Podgórskiego. Naprawdę bezcenne słowa. Dąbrówka ma kolejny powód… Read more »
W Dąbrówce mamy miejsce spoczynku żołnierzy poległych w czasie Wielkiej Wojny 1914-1918. Na naszym cmentarzu pochowano żołnierzy obu walczących tutaj armii: niemieckiej i rosyjskiej. Wielu spośród służących w nich żołnierzy było Polakami z terenów zaborów. To teren po prawej stronie cmentarza od bramy wejściowej. Jeszcze do dziś dnia nie ustalono listy i liczby spoczywających tu osób. Może pośród nich są… Read more »
Z lektury jednego tylko artykułu z lokalnej prasy dowiadujemy się o kilku pięknych sprawach dotyczących straży pożarnej w Dąbrówce. Ochotnicza Straż Pożarna prowadziła żywotną działalność. Wyrazem czego może być fakt, iż w krótkim czasie swej działalności postawili remizę i zdobyli umundurowanie. 08 maja 1932 roku odbyło się poświęcenie remizy, wspólna defilada z innymi jednostkami, zabawa, zdjęcie i ćwiczenia pokazowe. Zainteresowanych… Read more »
Wakacyjne wędrówki po raz kolejny zawiodły mnie na cmentarz mariawicki w Długim Kącie. Smutny, przygnębiający i bolesny obraz przedstawia ta zapomniana nekropolia. A niby szczycimy się mianem chrześcijan wyznających dwa przykazania: miłości Boga i bliźniego. Czy faktycznie? O dziwo od ostatniej wizyty pojawiła się na tym cmentarzu poniższa tabliczka z napisem: “Na tym cmentarzu spoczywają Anna i Józef Osowieccy oraz… Read more »
Łatwiej stracić dziesięciu przyjaciół, niż jednego — wroga.