Daily Archives: 09.07.2022

Odkrywamy dzieje ks. E.A. Umińskiego

      Możliwość komentowania Odkrywamy dzieje ks. E.A. Umińskiego została wyłączona

Gazeta Polska Chicago – pismo ludowe dla Polonii w Ameryce R.37, 18 marca 1909 nr. 11 przynosi artykuł o ks. E.A. Umińskim. Poznajemy więc kolejne szczegóły z jego postawy patriotycznej i okoliczności ucieczki do Ameryki. Ks. Umiński domagał się także samorządu dla swych rodaków. Ważny jest również szczegół mówiący o postawie Kurpiów w obronie swego kapłana. Rzadkość. Uciekając z kraju,… Read more »

Z życia Kurpia Dowborczyka

      Możliwość komentowania Z życia Kurpia Dowborczyka została wyłączona

„…Maszerując ulicami Jasnego Grodu, każdy z nas prostował steraną figurę, wspominając dawne, może lepsze na polach walk niż w dzisiejszym pokoju, chwile. Nasze postacie i mundury zwracały powszechną uwagę.Mówiono nam, że jesteśmy jacyś inni, jakby żołnierze dawnej Polski, Może i słusznie. Sporo lat upłynęło od czasów Bojrrujska i Polska, którąśmy wypiastowali wtedy w swoich sercach i duszach pozostaje dla nas… Read more »

Myśli innych

      Możliwość komentowania Myśli innych została wyłączona

Społeczeństwa odmładza się zadaniami i pragnieniami – Adam Mickiewicz

Myśli innych

      Możliwość komentowania Myśli innych została wyłączona

Oszczędność i praca narody wzbogaca.

“Zbuntowana wieś”

      Możliwość komentowania “Zbuntowana wieś” została wyłączona

Poniżej fragment maszynopisu biografii prezydenta Ignacego Mościckiego dotyczący Dąbrówki na Kurpiach z roku 1888. Mały, ale jakże istotny, ważny i bezcenny, dający nowe światło na ówczesne wydarzenia i postawy. To kolejna perełka historyczna mówiąca o pięknych kartach dziejów Dąbrówki. Kontynuujmy je. “…Między innym, zaszliśmy do wsi Dąbrówki, gdzie natrafiliśmy na bardzo zatroskanych mieszkańców. Przez długie lata mieli u siebie na… Read more »