Daily Archives: 19.07.2022

Co dalej z projektem regulaminu nagradzania mieszkańców?

      Możliwość komentowania Co dalej z projektem regulaminu nagradzania mieszkańców? została wyłączona

Wójt Gminy Lelis w dniu 03.06.2022 ogłosił procedurę zbierania uwag lub wniosków do projektu „regulaminu” przyznawania nagród Wójta Gminy Lelis dla osób wyróżniających się w działalności społecznej, kulturalnej, sportowej lub podejmujących inne aktywności obywatelskie zaspakajając zbiorowe potrzeby społeczności lokalnej gminy Lelis. 30 czerwca był dniem zakończenia tego procesu. Jak dotychczas nie ma informacji publicznej czy i jakie wpłynęły wnioski i… Read more »

Kurpiowski znicz wdzięczności

      Możliwość komentowania Kurpiowski znicz wdzięczności została wyłączona

Cmentarz na warszawskim Bródnie jest miejscem wiecznego spoczynku wielkiego Polaka Romana Dmowskiego – jednego ze współtwórców naszej Niepodległej Ojczyzny. To miejsce jest według jego woli. Chciał spocząć pośród zwykłego ludu. Zawdzięczamy mu bardzo wiele, ale czy potrafimy być mu za to wdzięczni? Bywa z tym bardzo różnie. Nawet kapłan posługujący w kościele na terenie tego warszawskiego cmentarza, zapytany o miejsce… Read more »

Patrząc z boku

      Możliwość komentowania Patrząc z boku została wyłączona

Wakacyjne wędrówki nasuwają refleksje także w sferze ducha. Przytoczmy chociażby taki oto fakt. Niedziela godz. 18. Trzeba coś i dla ducha. Wybieramy się na niedzielną Eucharystię do jednego z największych gdyńskich kościołów. Wita nas piękna świątynia NSPJ wtopiona w krajobraz miasta. Robi wrażenie. Wchodzimy do jej wnętrza. Zaskoczenie. Zastajemy tam jedynie kilka osób. Czyżby jakaś pomyłka? Chyba nie? Na świątyni… Read more »

Obrazek z Polski

      Możliwość komentowania Obrazek z Polski została wyłączona

Czasem zdarza nam się powiedzieć “to Polska właśnie”. Takie też słowa cisną się na usta, kiedy jest się świadkiem paradoksalnej sytuacji. Otóż, podczas pobytu w Sopocie byłem świadkiem takiego oto zdarzenia. Na jednym z centralnych miejsc Sopotu, na ławeczce pod drzewem, siedzi sobie dwie osoby. Powiedzmy: “stali bywalcy ławki w stanie nieco wskazującym”. I oto, owe dwie osoby w przeciągu… Read more »

Dokumentujemy nasze dzieje

      Możliwość komentowania Dokumentujemy nasze dzieje została wyłączona

Publikacja książkowa “Kurpie , legendy i opowieści” zawiera również opowieść “Jak chłop ze Stanisławowa pokonał diabła”. Autorką opowieści jest mieszkanka Dąbrówki Pani Wanda Aptacy, która spisała przekaz Stefani Prachniak ur. w 1907 roku. Opisane wydarzenia to relacja Józefa Barszcza ze Stanisławowa. Tu też znajduje swe potwierdzenia powiedzenie “uparty jak Kurp”. W opowiadaniu czytamy: “…Nieludzkim głosem wypowiedział słowa: pokonałeś mnie swą… Read more »