Daily Archives: 04.08.2022

Bezcenne pamiątki

      Możliwość komentowania Bezcenne pamiątki została wyłączona

Dzięki życzliwości i uprzejmości Jerzego Mariana Zielińskiego – wieloletniego działacza narodowego, współtwórcy Polskiego Komitetu Obrony Życia, Rodziny i Narodu oraz pomocy Pawła Niedbały – mieszkańca Dąbrówki, wszedłem w posiadanie fotografii pana Zielińskiego z ks. prałatem pułkownikiem Stanisławem Tworkowskim. Zdjęcie wykonane pod koniec życia kapłana w Kaniach Helenowskich. Dopełnieniem cennego prezentu jest płyta CD z wywiadem ks. Stanisława Tworkowskiego. Dodajmy, iż… Read more »

Prasowa perełka

      Możliwość komentowania Prasowa perełka została wyłączona

Czasem rodzi się pytanie czy komuś jest potrzebna wiedza na temat dziejów określonej wspólnoty etc? Prowadzone poszukiwania historyczne lokalnych dziejów, zdają się potwierdzać biblijne powiedzenie, iż najtrudniej być prorokiem we własnym domu, czyli kimś kto głosi prawdę na dziś. Komu to przeszkadza? Na łamach Gazety Świątecznej nr 695 R.14 z 1894 roku datowanej na 29.04.1894 odnajdujemy informacje o mianowaniu ks…. Read more »

Z dziejów Mariawitów na Kurpiach

      Możliwość komentowania Z dziejów Mariawitów na Kurpiach została wyłączona

Jest taka legenda o tajemniczym kościele, to opowieść o kościele w Długim Kącie, niegdyś pięknej okolicy. Akcja jej toczy się przed i po I wojnie światowej. W jej bieg wpleceni są wyznawcy mariawitów, odłamu chrześcijaństwa , w którym dopuszczono kobiety do sprawowania kapłaństwa. Wyznanie to powstało na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku. W Długim Kącie mieli oni… Read more »