Daily Archives: 19.08.2022

Lektura obowiązkowa

      Możliwość komentowania Lektura obowiązkowa została wyłączona

Zachęcam do lektury artykułu Jacka Czaplickiego i Małgorzaty Karczewskiej Wartość mikrohistorii, czyli pierwszowojenne dzieje Dąbrówki, [w:] Dziedzictwo I wojny światowej po stuleciu. Stan badań i ochrony, red. M. Karczewska, Białystok 2020, s. 89-107. To niezmiernie ważny dokument dziejów Dąbrówki koło Ostrołęki. Jego lektura wydaje się być nieodzowna dla każdego mieszkańca i rodaka tej wioski. „Historia magistra vitae est” – Historia… Read more »

Polskie niezwykłe miejsca

      Możliwość komentowania Polskie niezwykłe miejsca została wyłączona

Augustów – na zbiegu ulic Zygmuntowskiej i Rajgrodzkiej usytuowana jest Kaplica Pana Jezusa Klęczącego. Historia tego miejsca znana jest z opowieści minionych pokoleń. Według nich przed laty w miejscu, gdzie obecnie znajduje się kaplica, ukazał się na dużym kamieniu Klęczący Pan Jezus dźwigający krzyż. Inny przekaz dopowiada, że było tutaj pole. Rolnik orał ziemię i zobaczył jasność, a w niej… Read more »

Z wakacyjnych wędrówek

      Możliwość komentowania Z wakacyjnych wędrówek została wyłączona

Augustów to piękne, turystyczne miasto, które istnieje już od XVI w. Swoją atrakcyjność zawdzięcza położeniu wokół jezior i lasów Puszczy Augustowskiej. To idealne miejsce na letni wypoczynek. Udając się tam warto zabrać ze sobą rowery, które znacznie umilą nam pobyt. Pobyt, którego obowiązkowym punktem winna być ławeczka Beaty i restauracja Albatros. Wkrótce o tym, co ciekawego i wartościowego można tam… Read more »