Monthly Archives: luty 2023

Czy tak się godzi?

      Możliwość komentowania Czy tak się godzi? została wyłączona

Jednym z punktów obrad Rady Gminy Lelis w dniu dzisiejszym /28.02.2023 r./, było podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenie wniosku mieszkańca z dnia 05.01.2023 roku Treść wniosku poniżej: Wnoszę o zmianę treści uzasadnienia do uchwały Nr XLVIII/323/2022 z dnia 29 grudnia 2022r.  Rady Gminy Lelis w sprawie rozpatrzenia wniosku, poprzez podanie prawdziwych informacji w ustępie mówiącym o odczytywaniu szkalującego moja osobę… Read more »

Długi Kąt w 1925 roku

      Możliwość komentowania Długi Kąt w 1925 roku została wyłączona

“…W południe zatrzymaliśmy się we wsi Długi Kąt na odpoczynek. Wieś niewielka przytyka do ,.bieli“ tj. bagna. Kilkanaście chałup zaledwie. Sołtys zajął się naszym zakwaterowaniem. Nie było to łatwe, bo gospodarze w polu, mając po kilka, kilometrów do swych niewielkich  rozmiarów ziemi ornej, nie wracają na obiad. Z trudnością we wsi znaleźć można było trochę zsiadłego mleka i czarnego chleba…. Read more »

Wielkopostny cytat

      Możliwość komentowania Wielkopostny cytat została wyłączona

„Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb]’dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich: nie wraca do Mnie bezowocnie, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa”- Iz 55, 10-11

W Dąbrówce są już ponad 100 lat

      Możliwość komentowania W Dąbrówce są już ponad 100 lat została wyłączona

Poniżej zdjęcie dąbrowskich organów wykonane przez p. Irenę Marcinowską w listopadzie 1996 roku. Jak ustalił prof. Wiktor Łyjak zbudowano je przed rokiem 1914 w fabryce organów “Dominik Biernacki” Dobrzyń nad Wisłą. Są to organy jedno sekcyjne z dwiema wieżyczkami na cokole wysunięte do przodu z pilastrami po bokach, z polem piszczałkowym zakończonym łukiem z uciętym gzymsem.Człon prospektu między wieżyczkami złożony… Read more »

Sławni inaczej

      Możliwość komentowania Sławni inaczej została wyłączona

Po raz kolejny gmina Lelis stała się przedmiotem medialnej publikacji. Po portalu Witryna Wiejska, eOstrołęka, teraz Gazeta Sołecka nr 2/362 opisuje zakończone wczoraj wybory sołeckie na terenie naszej gminy. Strona eDąbrówka także kilkakrotnie poruszała ten temat. Czy można było uniknąć tej “specyficznej” sławy? Zdecydowanie tak. Wystarczyło, aby po ukazaniu się zarządzenia Wójta o zwołaniu zebrań wyborczych z dnia 02.01.2023 r.,… Read more »