Daily Archives: 18.03.2023

Ku zadumie

      Możliwość komentowania Ku zadumie została wyłączona

“Nie martw się dziadku, będę pchał Twój wózek. Mama mówiła, że jak byłem mały to Ty też woziłeś mnie na wózku” – słowa te, mogą stanowić piękną i głęboką myśl na obecny czas Wielkiego Postu. Jedni drugich brzemiona noście powiedział kiedyś ktoś. Takich postaw jak na lekarstwo w dzisiejszym zakręconym świecie. Zatrzymajmy się więc na chwilę, a jak mówią słowa… Read more »

IV Turniej Sołtysów i Liderów Wiejskich w Nowej Wsi Wschodniej

      Możliwość komentowania IV Turniej Sołtysów i Liderów Wiejskich w Nowej Wsi Wschodniej została wyłączona

W gościnnych progach świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi Wschodniej gm. Rzekuń odbył się IV Turniej Sołtysów i Liderów Wiejskich. Organizacja imprezy stała na bardzo wysokim poziomie. Prelegenci i organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Uczestnicy dopisali, a wśród nich byli m.in. reprezentanci gmin: Olszewo-Borki, Troszyn, Rzekuń, Lelis, władz gminy Rzekuń i Powiatu w Ostrołęce, KGW z Nowej Wsi, Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza… Read more »

Z dziejów Dąbrówki

      Możliwość komentowania Z dziejów Dąbrówki została wyłączona

Ciekawostka. Myszkowanie w dawnych dokumentach, prasie, książkach zdjęciach etc, przynosi wiele cennych informacji z naszych dziejów. Poniżej skany z gazety Echa Płockie i Łomżyńskie z 1899 roku informujące o rozgraniczeniu gruntów w guberni łomżyńskiej, które miało się odbyć 01 kwietnia 1899 roku celem odgraniczenia gruntów włościańskich od dworskich. Pośród nich jest także i miejscowość Dąbrówka gm. Nasiadki. Obok Dąbrówki odnajdujemy… Read more »

Gmina Nasiadki w roku 1891

      Możliwość komentowania Gmina Nasiadki w roku 1891 została wyłączona

Adam Czesław Dobroński z Uniwersytetu w Białymstoku w swej pracy “Powiat ostrołęcki w guberni łomżyńskiej” na str. 115 podaje opis Gminy Nasiadki z roku 1891. Zerknijmy: Kurpiowska gmina Nasiadki zaliczała się do średnich w powiecie ostrołęckim, liczyła 5863 mieszkańców, w tym tylko 12 Żydów. W jej składzie znajdowały się wyłącznie wsie określone w oficjalnej statystyce jako chłopskie, a 16 z… Read more »