Daily Archives: 03.11.2023

Dyżur Sołtysa

      Możliwość komentowania Dyżur Sołtysa została wyłączona

Sołtysi winni lubić swoje miejscowości i ich mieszkańców. A to, co robią, winni traktować jako służbę. Winni starać się znać wszystkich: rolników i mieszkańców, łączyć ich a nie dzielić, wszystkich traktować jednakowo, znać ich problemy i potrzeby. Współczesny sołtys to nie tylko osoba zbierająca podatki, ale animator, mediator, osoba rozwijająca kulturę wsi etc. Aby móc to czynić, Sołtys winien utrzymywać… Read more »

I jak tu się nie cieszyć

      Możliwość komentowania I jak tu się nie cieszyć została wyłączona

Listy Kurpiów do “Gazety świątecznej” – to kolejna pozycja książkowa, która została wydana dzięki wielu ludziom dobrej woli, Wśród nich są panowie Łukasz Gut i Dariusz Łukaszewski. Moc słów podziękowań pod adresem wszystkich. Owe cenne dzieło wybitnie przyczyni się do poznania i udokumentowania dziejów Kurpiów. W posiadanie właśnie tego wydawnictwa oraz “Walczyliśmy o wolność” autorstwa Edwarda Sucheckiego, wszedłem w dniu… Read more »

Ku dobru wspólnemu

      Możliwość komentowania Ku dobru wspólnemu została wyłączona

“Zwracam się z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do naprawy obecnego stanu Cmentarza Mariawickiego w Długim Kącie 40a. Aktualnie jest on mocno zdewastowany i wymaga natychmiastowych działań, celem zahamowania dalszego procesu jego degradacji. Niezbędne jest doprowadzenie do poprawy stanu, by zachować go dla dobra lokalnej wspólnoty. To jedyna namacalna pamiątka funkcjonowania wspólnoty mariawickiej na Kurpiach. Indywidualnie podejmowane dotychczas próby w… Read more »

Piękne postawy innych!!! -“…nie mam cienia wątpliwości że opieka nad mamą jest dla mnie spotkaniem z Bogiem…”

      Możliwość komentowania Piękne postawy innych!!! -“…nie mam cienia wątpliwości że opieka nad mamą jest dla mnie spotkaniem z Bogiem…” została wyłączona

“To jest dla mnie niezwykłe i bardzo cenne doświadczenie. Kiedy rano pomagam jęj usiąść podaję śniadanie, przytulam na dzień dobry To jest stan , którego nie potrafię opisać Trzymając ją w ramionach mam przecież świadomość , że wziąłem się z niej Dalej nie ma już słów. Jest tylko bliskość. Milczenie. I cisza. Stają mi przed oczyma sceny , gdy to… Read more »

Gest pokoju

      Możliwość komentowania Gest pokoju została wyłączona

Gest pokoju praktykowany był już wśród pierwszych chrześcijan, którzy podczas liturgii wyrażali sobie wzajemną miłość poprzez pocałunek pokoju. Było to ścisłe wypełnianie słów Chrystusa: Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! (Mt 5, 23-24). W czasie każdej… Read more »