Daily Archives: 14.11.2023

Kiedy wybory samorządowe w 2024?

      Możliwość komentowania Kiedy wybory samorządowe w 2024? została wyłączona

W wyborach samorządowych Polacy wybiorą członków organów jednostek samorządu terytorialnego – rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów miast i wójtów, a także członków rad dzielnic m.st. Warszawy. Poprzednie wybory samorządowe w Polsce odbyły się 21 października 2018 roku. W związku z tym, że kadencja samorządów trwa obecnie pięć lat (została wydłużona w 2018 roku), to termin kolejnych… Read more »

Radość i duma – kolejne powody

      Możliwość komentowania Radość i duma – kolejne powody została wyłączona

W dobie cyfryzacji wyjątkową sytuacją jest otrzymanie kartki świątecznej. To bezpośrednia i osobista więź nadawcy z odbiorcą. Dzisiaj już wyjątkowa. I taką właśnie kartę z okazji Narodowego Święta Niepodległości otrzymałem od mieszkańca gm Lelis dr Romana Gawrycha Rektora WSSE w Gdańsku. To kolejny taki piękny gest wobec mnie i bliskich z jego strony. Pięknie dziękuję. Naszą dumą jest fakt, iż… Read more »

“…I to zwą wolnością…”

      Możliwość komentowania “…I to zwą wolnością…” została wyłączona

Poniżej fragment wspomnień rodaka z Lask gm Zbójna, emigranta w USA na początku XX wieku. Poczytajmy…. “…Silne jest prawo amerykańskiei jedno dla wszystkich: dla robotnika i dla fabrykarza. Na straży prawa stoi sędzia. Ten właściwie rządzi Ameryką. I dobrze rządzi. I do tego sprawiedliwie. Nie przekupisz sędziego dolarami. Dolarów twych nie potrzebuje. Ma własne, bo państwo płaci mu dobrze za… Read more »

Dąbrówka 1908 – polskie drogi do niepodległości, Koło Związku Katolickiego

      Możliwość komentowania Dąbrówka 1908 – polskie drogi do niepodległości, Koło Związku Katolickiego została wyłączona

Polskie drogi do niepodległości wiodły przeróżnymi ścieżkami. Jedną z nich była działalność społeczna Kościoła Katolickiego. Temu właśnie miała służyć próba powstania ogólnokrajowej organizacji społecznej. O jednej z takich prób dowiadujemy się z Przeglądu Katolickiego. Parafia Dąbrówka także brała w niej udział. Związek Katolicki był pierwszą organizacją w Królestwie Polskim,która miała na celu zorganizowanie całego społeczeństwa w duchu katolickich zasad, które… Read more »