Daily Archives: 16.11.2023

Słowa innych

      Możliwość komentowania Słowa innych została wyłączona

“Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”  – Henryk Sienkiewicz

Nasi twórcy ludowi

      Możliwość komentowania Nasi twórcy ludowi została wyłączona

W Muzeum Północnego Mazowsza w Łomży odnajdujemy dwie jakże cenne fotografie twórców ludowych mających korzenie w gm. Lelis. Jan Sęk z Płoszyć i Bronisław Olbryś z Gąsk /Przeczniak/. Nie zapominajmy o nich. W kulturę Kurpiowszczyzny wnieśli oni trwały swój ślad. Zgłębiajmy go chociaż w zaciszach domowych skoro lokalne instytucje kultury maja inne priorytety. Najprawdopodobniej prace Jana Sęka do dziś dnia… Read more »

My i los naszej małej ojczyzny

      Możliwość komentowania My i los naszej małej ojczyzny została wyłączona

Trudno jednoznacznie zdefiniować pojecie “mała ojczyzna”. Prof. Leszek Kołakowski: [Mała ojczyzna] to miasto, czy wieś w której się urodziliśmy, to środek świata. To przestrzeń niewielka, w której się obracamy – nasze domy, ulice, cmentarze, kościoły, to przestrzeń niewielka wielkim wysiłkiem ludzkim zabudowana, przez wojny niszczona i odbudowywana, to centrum świata. Los własnych regionów – małych ojczyzn leży w naszych rękach…. Read more »

O pracy ks. Placyda Podgórskiego

      Możliwość komentowania O pracy ks. Placyda Podgórskiego została wyłączona

Jakim kapłanem był ks. Placyd Podgórski pisaliśmy już kilkakrotnie. Dalsze poszukiwania przynoszą efekty. Na łamach Gazety Świątecznej odnajdujemy wzmiankę o kaznodziejskiej pracy naszego duszpasterza w parafii Czerwin. “..ksiądz wikary, Placyd Podgórski, pracuje z ambony najwięcej, i zachęca do dobrego wychowania dzieci, boć złodziejstwo, pijaństwo, szkody po polach, palenie papierosów, nieposzanowanie cudzej własności – wszystko to pochodzi od rodziców, co nie… Read more »