Daily Archives: 24.11.2023

Czy w dobrą stronę?

      Możliwość komentowania Czy w dobrą stronę? została wyłączona

Przewodniczący Rady Gminy Lelis zawiadamia o zwołaniu LVIII Sesji Rady Gminy Lelis na dzień 27 listopada 2023 r. (poniedziałek) na godz. 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Lelis.W agendzie obrad kilka istotnych społecznie kwestii. W duchu troski o dobro wspólne warto zwrócić na nie uwagę. Zainteresowanych odsyłam do planowanego porządku obrad. 23 marca 1919 nasi przodkowie podjęli niezmiernie cenną i… Read more »

Laski – pogrzeb Kurpia w 1910 r.

      Możliwość komentowania Laski – pogrzeb Kurpia w 1910 r. została wyłączona

Władysława Rydel kreśląc swoje wspomnienia nie omieszkał również zawrzeć opisu ceremonii pogrzebowej na Kurpiach. Dzięki temu mamy jasny obraz jak on przebiegał w Laskach gm. Zbójna ponad 110 lat temu. Zwróćmy uwagę na pewien szczegół. Ciało zmarłego przed pochowaniem umieszczano w kościele parafialnym. Z opowiadań dziadków wiem, iż w Dąbrówce trumnę wpierw umieszczano w dzwonnicy. Wprowadzono ją do kościoła w… Read more »

W roku 1919 Dąbrówka i Nasiadki przeciw wódce

Poniżej treść uchwały parafian w Dąbrówce z roku 1919. Parafianie mówią “NIE” obecności wódki pośród nich. Parafianie nie tylko mówią “NIE”, ale także upoważniają swego Proboszcza do występowania w ich imieniu wobec władz odnośnie ich trzeźwości. Taka postawa nie wymaga słów wyjaśnień. Zechciejmy więc postawić sobie pytanie: co pozostało w nas z tej postawy naszych przodków i jak ją zagospodarowaliśmy?… Read more »