Daily Archives: 26.11.2023

Regulaminy miejsc i budynków publicznych

      Możliwość komentowania Regulaminy miejsc i budynków publicznych została wyłączona

W naszej gminie Lelis mamy place zabaw, dom seniora i świetlice, które są własnością gminy, a oddane w użytkowanie i do korzystania przez określone sołectwo. Są to więc miejsca użyteczności publicznej, które zgodnie z prawem powinny posiadać stosowne regulaminy. Z treści art. 40 ust. 2 pkt 4 Ustawy o samorządzie gminnym wynika, że organem gminy, który jest uprawniony do określania… Read more »

Kurpie – puszczański lud

      Możliwość komentowania Kurpie – puszczański lud została wyłączona

Kurp to brzmi dumnie. Jest on panem swego domu i basta. O czym możemy się przekonać na przykładzie zwaśnionych miejscowości. Kurier Poranny z 1934 roku przynosi nam ciekawostkę o sporze wiosek Parciaki i Olszewka. Kością niezgody stał się miejscowy kościół, a na jego tle regularne bijatyki. Spójrzmy na fotografie i poczytajmy sami. “Nikt się do tego nie może się wtrącać,… Read more »

Prośba

      Możliwość komentowania Prośba została wyłączona

Szanowni Państwo! W poszanowaniu pracy i inwencji innych oraz aby być w zgodzie z prawdą, wszyscy którzy zechcą powielić i wykorzystać materiały prezentowane na stronie eDąbrówka, proszeni są o podawanie źródła z którego korzystali. Za okazane zrozumienie i stosowne zachowanie z góry dziękuję. Z należnym szacunkiem – Krzysztof Bulak  

Powstanie parafii w Dąbrówce?

      Możliwość komentowania Powstanie parafii w Dąbrówce? została wyłączona

Ks. prof. Witold Jemielity w swej pracy “Parafie Puszczy Kurpiowskiej” Łomża 1975, na s. 54 podaje: “…Wreszcie 10 lutego 1894 roku biskup płocki zezwolił na założenie cmentarza, błogosławienie małżeństw i prowadzenie akt stanu cywilnego. Dąbrówka stała się więc samodzielną placówką duszpasterską…” Inne źródła podają datę 08.02.1894 r. jaka przeniesienie ks. Edwarda Umińskiego z Kadzidła do Dąbrówki i określają go mianem… Read more »

Dawne zasady

      Możliwość komentowania Dawne zasady została wyłączona

Pokój i Rozejm Boży (łac. Pax et Treuga Dei). Wprowadzony po raz pierwszy przez synod w Charroux w 989 r. Wyznaczał ramy czasowe bezwzględnego zawieszenia broni: od środy wieczorem do poniedziałku rano, później również w całym okresie adwentu i wielkiego postu. Najstarszy pokój państwowy został zawarty w 1103 r. w Moguncji.