Daily Archives: 27.11.2023

Wojna roku 1920 na Kurpiach

      Możliwość komentowania Wojna roku 1920 na Kurpiach została wyłączona

Wspomnienia Władysława Rydla z Lask gm. Zbójna, dają też pewne światło odnośnie wydarzeń z wojny 1920. Jak wspomina autor siły polskie w Laskach składały się z dwóch kawalerzystów, którzy dwoili  i wielolokrotnili się, aby powstrzymać napór wielotysięcznej armii bolszewików. Poznianiacy dokonywali wówczas cudów bohaterstwa, ale ostatecznie wycofali się z Lask do Dąbrówki. Pamiętajmy! Przez kilka dni tereny naszych stron były… Read more »

Bogorób – Jan Sęk z Płoszyc

      Możliwość komentowania Bogorób – Jan Sęk z Płoszyc została wyłączona

Jan Sęk urodził się w Płoszycach w 1876 r. Jego dziadek należał do zamożnych gospodarzy (posiadał 2 włóki ziemi). Ojciec Jana Sęka odziedziczył całą włókę. Nagła jego śmierć nie pozwoliła jednak, aby Jan Sęk miał lekkie dzieciństwo. Gospodarstwo po zmarłym objął stryj i wypędził wdowę z gospodarki. Jan Sęk z matką i rodzeństwem poszli na służbę do obcych ludzi. Sęk… Read more »

Co z Bożym Obiadem?

      Brak komentarzy do Co z Bożym Obiadem?

Nie tak dawno w mediach społecznościowych można było odnaleźć informacje zapraszającą do udziału w Bożym Obiedzie w Gąskach w roku 2023. Wyznaczony termin już za tydzień. Cisza. Dziwnym trafem okazuje się, iż i tu swoje trzy grosze wtrącił fakt braku autentycznych kontynuatorów. Naturalną rzeczą jest, iż starsi ludzie usuwają się w cień. Muszą przyjść następcy, a jeśli ich brak tradycja… Read more »

Radni Gminy Lelis obradują

      Możliwość komentowania Radni Gminy Lelis obradują została wyłączona

Zachęcam do uważnego obejrzenia transmisji internetowej z dzisiejszego posiedzenia Komisji Rady. Szczególna uwagę warto zwrócić na kwestie poruszane w wypowiedziach Wójta Gminy.Transmisje prowadził Pan Radny Kamil Stepnowski  Niektóre problemy nadal oczekują rozwiązania, a inne stanowią poważne wyzwanie.Czas upływa a spraw do rozwiązania coraz więcej. Przykładowo: brak terenów inwestycyjnych, transport publiczny, bezpańskie psy, oświetlenie uliczne, zimowe utrzymanie dróg, akcja WOŚP w… Read more »

Place zabaw

      Możliwość komentowania Place zabaw została wyłączona

Zgodnie z przepisami Ustawy o prawie budowlanym, art. 61 pkt 1, zarządca lub właściciel obiektu budowlanego, w tym również publicznego placu zabaw, ma obowiązek zapewnić jego wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem. Ponadto zobowiązany jest do utrzymania obiektu w należytym porządku i dbania o jego stan techniczny. W praktyce oznacza to, że zarządca placu zabaw jest odpowiedzialny za regularne przeglądy i kontrolę… Read more »