Monthly Archives: styczeń 2024

Lokalny samorząd

      Brak komentarzy do Lokalny samorząd

7 kwietnia wybierzemy wójta i radnych. Wójt to organ wykonawczy,rada zaś jest organem uchwałodawczym gminy. Organy niezależne i jakże ważne w życiu każdej wspólnoty gminnej. Tyle w skrócie  teoria, a jak to wygląda w praktyce? Pozycja wójta wobec rady w obecnych uwarunkowaniach prawnych jest bardzo silna. Praktycznie wójt skupia w swoich rękach całą gminną władzę.Wszystko jest jemu podporządkowane. Autopsja pokazuje,… Read more »

Coś z przedwojennego życia społecznego na Kurpiach.

      Możliwość komentowania Coś z przedwojennego życia społecznego na Kurpiach. została wyłączona

Zachęcam do lektury artykułu z gazety Wieczór Warszawski ukazujący kwestie społeczne na Kurpiach, w tym z wioski Obierwia gm. Durlasy. Niestety słaba jakość skanu, ale powoli go odczytać. Jak się okazuje działalność społeczna miała, ma i będzie mieć przeróżne oblicza. Poczytajmy sami.

Jak to rozumieć?

      Możliwość komentowania Jak to rozumieć? została wyłączona

Dnia 13 stycznia 2024 roku, w ramach dostępu do informacji publicznej poprosiłem Urząd Gminy w Lelisie o udzielenie informacji w zakresie: ” wykazu publikacji książkowych z okresu 2018-2023, które UG Lelis wsparł lub sfinansował”. Dzisiaj, 29.01.2024 roku otrzymałem odpowiedź: W dniu 09 stycznia 2024 roku o godz. 13.02 Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. Adama Chętnika zamieściło wpis o wydaniu śpiewnika… Read more »

Rok 1936 gm. Durlasy – coś o wyborach samorządowych w pow. ostrołęckim

      Możliwość komentowania Rok 1936 gm. Durlasy – coś o wyborach samorządowych w pow. ostrołęckim została wyłączona

Zbliżają się kolejne wybory samorządowe. Kolejny raz pójdziemy lub nie do urn. Niezależnie od tego i tak zostaną wybrane lokalne władze samorządowe. Sprawujący władzę stosownie troszczą się o to już od następnego dnia po wyborach. My, świadomie lub nie, jesteśmy poddawani skomplikowanemu procesowi manipulacji, który ma na celu “urobienie” nas, abyśmy byli posłuszni. Ci “niepokorni”, “z kręgosłupem” może kiedyś doczekają… Read more »

Kilka słów

      Możliwość komentowania Kilka słów została wyłączona

Jakie nasze jutro? Dąbrówka obecnie ma ok 100 domów. Z tego ok. 15 stoi pustych, niezamieszkałych. W ok. 25 domach mieszka po 1-2 osoby, czy będą tam następcy? Coś się dzieje niepokojącego u nas od dłuższego już czasu. Powody są różne. Jak temu zapobiec? Z całą pewnością nie uczynimy tego zachowując status quo lub bierność.Ale nic na siłę.