Decydują radni…

      Możliwość komentowania Decydują radni… została wyłączona

Trwają prace budowlane przy realizacji zadania „Budowa Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnego Gminy Lelis”. Zadanie, którego koszt wyniesie ok. 1 mln zł, ma być rozliczone do końca tego roku. Tempo więc zawrotne. Nie wchodząc w rozważania odnośnie trafności tej inwestycji, warto sobie przypomnieć jedną z propozycji którą złożyłem w  dniu 21.11.2020 roku Wójtowi Gminy Lelis i Wójtowi Gminy Zbójna. Mianowicie: była to propozycja wspólnego utworzenia kurpiowskiego szlaku pamięci narodowej.

O zawirowaniach wobec niej szerzej pisaliśmy na łamach eDąbrówka i portalu Teraz-Ostrołęka. Wówczas nie było można. Brak funduszy itp. A tu proszę. Można. Owe centrum wprowadziło się do budżetu gminy „bocznymi drzwiami” /w marcu/ i w przyśpieszonym tempie realizuje się. No i OK.

Połączmy te dwie sprawy. Czy nie mają one czegoś wspólnego? Owszem mają. Tu i tam edukacja, wypoczynek, kultura etc. Tak samo trzeba było napisać i złożyć projekt. Pozyskać i wydać fundusze.  Jedna zasadnicza różnica: inni autorzy. Gdzie tu miejsce na społeczeństwo obywatelskie?

Budowa centrum posłuży zasadniczo mieszkańcom Lelisa. Natomiast proponowana ścieżka przyniosłaby efekt dla mieszkańców całej gminy /położona na całej jej terenie/. Koszty zapewne dużo mniejsze. Posłużyłaby do rozwoju turystyki rowerowej i pieszej, edukacji, upamiętnienia regionu, wychowania społecznego itp.

Planowane nasadzenie ok. 2 tys. roślin w ramach budowy centrum /na żółtym piasku/, zapewne będzie „trwałe”. Oby nie było tak, iż wkrótce one znikną. Przypatrzmy się innym nasadzeniom na terenie gminy dokonanych na żółtym piasku. Były i nie ma. A fundusze publiczne wydatkowane. Publiczne, czyli nasze. Dzięki m.in. takim decyzjom i działaniom mamy obecnie „TANIE” paliwo, gaz, prąd ……

Kto podejmuje w tym zakresie decyzje? W gminie – Radni. To oni są organem uchwałodawczym i decyzyjnym, wójt to jedynie organ wykonawczy. Tak mówi teoria, a jak jest w realu…..???

Download PDF