„Żołnierze słusznej sprawy”

      Możliwość komentowania „Żołnierze słusznej sprawy” została wyłączona

Dzieje dąbrowskich stron zawierają ludzkie epizody, których dziwnym trafem nie chcemy lub nie potrafimy pamiętać. Naszym milczeniem, bierną postawą pozwalamy na to, aby ktoś konsekwentnie realizować proces zapominania o nich przez historię. Historia jednak nigdy nie zapomina. Jedynie czasem zmuszona jest nieco poczekać. Ks. Walenty Placyd Podgórski, po tylu latach i trudach, doczekał się odrobiny naszego oficjalnego uznania. W kolejce są inni, którzy położyli na ołtarzu Ojczyzny najwyższy dar – życie. Należą do nich m.in. żołnierze podziemni ózef Lipka, Aleksander Sęk, Stanisław Kolimaga z Płoszyc.

Walczyli oni o suwerenne państwo, o żołnierski honor, o prawo do normalnego życia. Walczyli z nadzieją, że sprawiedliwość zwycięży są jednymi z nich. Niezłomni bohaterowie – ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Nazwano ich „wyklętymi”. Dlaczego? Próbę odpowiedzi na to znajdziemy chociażby w publikacji „Żołnierze wyklęci – niezłomni bohaterowie” autorstwa Joanny Wieliczko-Starkowa, którą gorąco polecam.

Nie pozwólmy, abyśmy zapomnieli o tych ludziach, z ofiary których korzystamy i my. To nasz społeczny obowiązek. Czas go należycie wypełnić.

Download PDF