Czy radny będąc członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej może uczestniczyć w podejmowaniu uchwały jej dotyczącej nie naruszając art. 25a i 91 ust.1 u.s.g.? To zagadnienia, nad którym winni pochylić się członkowie Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Gminy Lelis. Warto tak uczynić, aby zapobiec interwencji organu nadzorczego.
Stosowny wniosek został przedłożony Komisji, bowiem wiele na to wskazuje, iż taka sytuacja miała w ostatnim czasie miejsce w naszej Radzie., przy uchwalaniu uchwały NR XXXVII/254/2022 RADY GMINY LELIS
z dnia 29 marca 2022 r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego, strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Lelis. O dalszych jego losach wkrótce. Protokół głosowania przemawia za tym.
Konstytucja RP w Art. 32 mówi o zasadzie równości wobec praw. Czy tak jest? Mamy okazję przekonać się o tym jak to wygląda w naszej wspólnocie samorządowej.
Słowa przysięgi radnego brzmią:
“Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.
Czy to dobry przykład wierności, znajomości i poszanowania prawa przez Pana Radnego ? Co ważne: przez osobę publiczną. A może to tylko taki sobie “koleżeński strażacki psikus” narażający strażaków na ewentualne zawirowania?
https://portal.posiedzenia.pl/lelis?
Zerknijmy na przykładowe wyroki sądowe w tej materii:
https://www.prawo.pl/samorzad/radni-czlonkowie-osp-nie-moga-glosowac-w-sprawie-ustalenia,496627.html
Wyrok WSA w Kielcach z 30 września 2019 r. sygn. II SA/Ke 500/19