Skazana na zniszczenie?

      Możliwość komentowania Skazana na zniszczenie? została wyłączona

Kapliczki i krzyże przydrożne od wieków wpisały się w kurpiowski krajobraz. Jedna z nich znajduje się w lesie koło Szkwy. W ostatnim okresie czasu w jej rejonie była budowana żwirowa droga leśna /dojazd pożarowy nr 17/. Obecnie jest ona szeroka i piękna. A jaki będzie dalszy los kapliczki i krzyża przy tej drodze? Czy ktoś zechce ją wreszcie naprawić, odnowić, ogrodzić, uchronić od zniszczenia. Właścicielem gruntu są Lasy Państwowe i to one obiecały kilka lat temu, że przywrócą należny wygląd temu miejscu. Czas mija, a wszystko niszczeje, Pień na którym wisi kapliczka obecnie podtrzymują jedynie dwa drewniane geodezyjne kołki. Ogrodzenie tego miejsca zniszczone etc.

Co dalej? Kto i co ma zrobić, aby ocalić to miejsce od zapomnienia: Lasy Państwowe, władze samorządowe, parafia, instytucje kultury, a może zwykli ludzie. Nikt jednak nic nie zrobi na czyimś terenie, Obietnica była, więc może czas ją zrealizować

Swego czasu zwracaliśmy się w tej materii z prośbą do miejscowego leśniczego, Nadleśnictwa Ostrołęka. Efekt. Składali obietnice odnowienia tego miejsca. Jak żył pan Stefan Polewacz ze Szkwy, to opiekował się tymi znakami wiary i kultury, o których niejednokrotnie pisaliśmy na naszych łamach.

Miejmy nadzieje, iż dane słowo zostanie dotrzymane.

Download PDF