Ku rozwadze

      Możliwość komentowania Ku rozwadze została wyłączona

Czym jest miejsce pamięci? To grób lub cmentarz wojenny; nieruchomość lub obiekt budowlany albo jego pozostałości, upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności pomnik, krzyż przydrożny, kapliczka, kopiec, inny obiekt lub przedmiot związany z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności tablica pamiątkowa.

W Dąbrówce gm. Lelis mamy przynajmniej dwa takie miejsca. Jedno to tablica prezydencka upamiętniająca wydarzenia wojny 1920  w okolicach Dąbrówki, drugim jest grób ks. Placyda Podgórskiego uczestnika Powstania Styczniowego. O pozostałych innym razem.

Zbliżający się dzień 15 sierpnia jest dniem łączącym dwa święta: państwowe i kościelne, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. To doskonałe okazje do refleksji i świętowania. Warto więc pomyśleć, aby w tym dniu otoczyć również pamięcią grób naszego Powstańca Styczniowego – żołnierza Chrystusa i syna polskiej ziemi – patrioty, który „w czasie powstania jeździł po wsiach, odprawiał nabożeństwa za poległych powstańców” – cyt. Janusz Szczepański, MAZOWSZE-POLSKA-POLONIA, Studia i szkice z lat 2000-2022, str. 210, Warszawa 2022

Złóżmy więc kwiaty i zapalmy znicze nie tylko pod tablicą pamiątkową, jak to jest jedynie planowane.Grób ks. Podgórskiego to też książkowe miejsce pamięci narodowej. Nie wstydźmy się jego. Poprawność polityczna nie może mieć tu miejsca, gdyż trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi./Dz. 5.29/.

Nasz kapłan “…będąc już w wieku sędziwym zaniemógł, wyraził życzenie, by spocząć na cmentarzu drogiej mu Dąbrówki…” i mimo przeciwności tak się stało. Nie zapominajmy o tym, wypełniajmy wolę tegoż duszpasterza i naszych ojców. Pamiętajmy, “…Ludność Dąbrówki sama utrzymywała swego księdza, wydzieliła mu odpowiedni grunt i wszystkie roboty w gospodarstwie swego ulubionego pasterza wykonywała sama”.

Przytoczone słowa młodego Ignacego Mościckiego /późniejszego Prezydenta RP/ .który przebywał w 1888 roku w Dąbrówce, nie wymagają uzasadnień, byśmy stale zachowywali pamięć o ks. Podgórskim oraz dawali jej wyrazy, także i w dniu 15 sierpnia.

Download PDF