Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego: „Patriotyzm to silne przywiązanie, miłość, najczęściej do ojczyzny, poczucie więzi społecznej oraz chęć i gotowość poświęcenia się dla własnego narodu, przy jednoczesnym poszanowaniu innych narodów i ich praw, kultur”.
„Każde pokolenie obowiązane jest wysiłkiem własnym wzmóc siłę i powagę Państwa” – tak brzmiały słowa polskiej Konstytucji z 1935 roku. Słowa te, pomimo upływu lat nigdy nie straciły na znaczeniu. Ojcowie niepodległości – Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witosa, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, ale też Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski, dzielili się polityczne, ale łączyła ich odpowiedzialność za odzyskany kraj, dążenie do jego niepodległości i do wolności Polaków jako wartości nadrzędnej.
Obecnie patriotyzm staje się niejednokrotnie instrumentem walki politycznej. Zapominamy o odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest Ojczyzna. Nie zapominajmy, iż Polska nie zawsze była i będzie niepodległa. Niepodległość i własna państwowość nie są dane raz na zawsze. Trzeba je permanentnie pielęgnować, czynić wysiłek dla ich zachowania. Warto więc w tym dniu zadać sobie pytanie: Czy i jak to czynimy….???