Czy wiesz, że… (4)

      Możliwość komentowania Czy wiesz, że… (4) została wyłączona
  • Pierwotnie na szczycie dąbrowskiej dzwonnicy kościelnej – zgodnie z puszczańskim zwyczajem – był umieszczony blaszany kogut. A stare organy z kadzidlańskiego kościoła wyremontował Pan Kaczyński z Krobii – domorosły organo-majster, który to także malował obrazy oraz rzeźbił.
  • Wieś Dąbrówka – gmina Nasiadki: dawne miejscowe zespoły (1885- 1905) miały skład następujący: skrzypce, “klarnet” i basetla (“maryna”), potem zamiast basetli – bębenek.
  • Na cmentarzu w Dąbrówce spoczywają prochy żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej. Ich groby były położone tuż za bramą cmentarza po prawej stronie. Obecnie w tym miejscu przy ogrodzeniu jest symboliczny grób upamiętniający poległych.
  • W okresie 5.10.1954 – 31.12.1961 w Dąbrówce funkcjonowała gromada, jako najniższa jednostka podziału administracyjnego Polski. Organem wykonawczym była Gromadzka Rada Narodowa w składzie 15 członków z siedzibą w Dąbrówce. W skład Gromady wchodziły wsie: Dąbrówka, Szkwa, Płoszyce, Kurpiewskie i Gąski.
  • Najstarszy zapisek o istnieniu wioski Szkwa /dworku myśliwskiego/ pochodzi z dnia 22 września 1445 roku. Dworek ten, był miejscem polowań książąt mazowieckich. Jak wynika z opisu tego dworku, była to rezydencja rozbudowana i ufortyfikowana, posiadająca wiele pomieszczeń mieszkalnych i stajen.
  • 22 sierpnia 1944 r. w Dąbrówce, Niemcy rozstrzelani trzech mieszkańców tej wioski – członków ochotniczej straży pożarnej. Byli to: Jan Augustyniak /ur. 1892 r./, Andrzej Pabian /ur. 30.11.1919/ i Stanisław Rzepołuch /ur. 26.09.1918/.
  • Jednym z aktywistów Armii Krajowej na terenie powiatu ostrołęckiego był Aleksander Murach pseud. “Sowa” z Dąbrówki. Natomiast w Nasiadkach istniał samodzielny 12-osobowy oddział Armii Krajowej. A w dniu 21 stycznia 1945 wioski Płoszyce i Dąbrówka, zostały wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej.
  • W 1828 roku w Dąbrówce było 27 gospodarzy, w Nasiadkach zaś 29, a Szkwa mogła się poszczycić 31 gospodarzami. W Nasiadkach i we Szkwie mieszkało po 3 chałupników /”luźnicy”/, czyli osób nie posiadających ziemi i utrzymujących się z pracy u innych.
  • Dowódcą drużyny AK w Dąbrówce był Józef Lipka z Płoszyc – członek AK i WiN, który zginął w 1945 roku w potyczce z Milicją Obywatelską. Natomiast przykładem represji wobec żołnierzy AK i innych organizacji podziemnych, są losy Aleksandra Sęka i Stanisława Kolimagi /obaj z Płoszyc/. Żołnierze ci, zostali w 1946 roku aresztowani i skazani na karę śmierci. Wyroki wykonano.
  • Klęska powodzi nawiedziła nasze strony w roku 1958 r. Woda zniszczyła uprawy, zasiewy, kopce z ziemniakami oraz drogi, rowy i mostki. Wiele skutków tego żywiołu tutejsi mieszkańcy usunęli w ramach prac społecznych.
  • 22 lipca 1988, w uznaniu za zasługi w pracy zawodowej i społecznej na rzecz najbliższego środowiska, pan Józef Kolimaga z Płoszyc, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Był to jeden z najbardziej aktywnych działaczy w naszym regionie. Funkcje sołtysa pełnił 20 lat, mandat radnego sprawował przez cztery kadencje i inicjował wiele społecznie pożytecznych przedsięwzięć /budowa drogi żwirowej, budowa zlewni mleka i sklepu czy też budowa Spółdzielni Zdrowia w Dąbrówce/.
  • W naszej gminie mieszka wielu ciekawych i cennych osób. Wśród nich jest małżeństwo Państwa Marianny i Waldemara Pędzichów z Szafarczysk – wybitnych sportowców i działaczy.
Download PDF